| TheAnonymousGuy a întrebat:

Salut, am 14 ani si vreau sa imi inving timiditatea. Din pacate aceasta influenteaza viata mea de zi cu zi. Am avut o prietena dar m-a lasat pentru ca eram prea timid pentru ea... Acest lucru m-a atins in profunditate si nu ma plac pe mine insusi. Ce trebuie sa fac? Cum sa ma comport cu fetele daca sunt prea timid?

2 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Acest lucru iti dovedeste clar ca nu trebuie sa fii timid. Nu vad ce e atat de greu, fii mai indraznet, dar nu nerespectuos. Cred ca toaa problema asta vine din fapul ca nu ai deloc incredere in tine. Daca nu esti in stare sa rezolvi asta singur, atunci apeleaza la ajutorul unui psiholog.

| lovecats123 a răspuns:

Esti timid ca nu esti sigur pe tine.Se zice ca timiditatea incepe sa dispara pe la 14-15 ani deci e perfect pentru tine.Acum trebuie sa iei atitudine si sa incepi sa te iubesti pe tine insuti.Trebuie sa incetezi din a aveaa complexe si cu tupeu sa incepi sa iti faci prieteni.In general baietii sunt cu tupeu iar fetele sunt innebunite duap bad boy deci incearcca sa fi si tu ca restul adica FA LUCRURI NEBUNESTI(asta e cel mai bun sfat). Sunt sigura ca fata aia nu te iubea cu adevarat iar faza cu timiditatea a fost doar un pretex.probabil nu era potrivita pentru tine. Oricum lasa tu emotile man, inteleg ca esti sensibil si probabil romantic dar asta trebuie sa o sti numai tu. Daca o afla ceilalti vor profita te tine.Asadar e timpul sa adopti o atitudite de bad boy, sa nu le arati celorlati ca suferi, sa fi amuzant si da-te la fete* doar la cele care te merita.Hai frate...curaj