| lBroken69 a întrebat:

Am 15 ani,baiat,o persoana sociala, fac si fotbal de performanta etc etc etc.Am o problema, zic eu nu e grava deloc.Sunt genul care asteapta de multe ori o fata sa se baga in seama prima si chiar imi reuseste de multe ori, cu fete de la care altii poate si-ar lua seen sau f2f ar fi ignorati.Continui sa vorbesc etc etc dar de fiecare data am o nesiguranta in a duce la alt nivel discutia(sa avansez sa zic) si patesc asta cu destul de multe fete.

Cum as putea trece peste frica asta? E mai mult o frica de genul "cine stie ce o sa zica daca fac/zic asta dupa" sau "poate ma considera asa,asa, asa".

Chiar as vrea sa scap de rahatul asta pentru ca nu-s genul de persoana timida in nici un caz.Si nu, nu sunt nici urat sa spuneti ca as avea poate si din cauza asta o frica.

Răspuns Câştigător
| OMEGALIN a răspuns:

Oricat ar fi de complicat de inteles,te inteleg laughing
Ma regasesc printre randuri si eu,dar sfatul meu este sa te gandesti ceva in genul ca nu conteaza, orice ai face, orice ai zice, n-o sa se intample nimic prea rau si uneori chiar daca stii asta stiu ca poate fi greu, dar treci peste frica astfel.Adica incearca cu frica cu tot sa avansezi discutia.Intr-un final vei reusi, doar gandeste-te ca n-are ce sa se intample, e o persoana ca si tine.Si raspunsul meu e putin confuz, dar cred ca m-ai inteles laughing Sper sa te fi ajutat.

| lBroken69 explică (pentru OMEGALIN):

Te-am inteles foarte mult.Doar ca ma simt cumva jenat dupa daca ar spune ceva urat de mine si persoana aceea nu ar fi una mediocra.Multumesc de raspuns.

| OMEGALIN a răspuns (pentru lBroken69):

Cum am zis, orice s-ar intampla, nu poate fi atat de rau incat sa nu merite sa incerci.Mult succes!

6 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

De ce ai o nesiguranta in a duce discutia la alt nivel? Adica la alt nivel, in ce sens? Daca nu ti se pare ciudat, poti sa exersezi in oglinda, sau cu un prieten, el sigur o sa vrea sa te ajute su nu o sa te considere un ciudat. Te-as ajuta, dar nu prea am inteles la ce te referi. Daca nu esti timid, de ce nu poti duce discutia la un alt nivel, adica daca erai timid, mai intelegeam, dar din moment ce nu esti timid, nu inteleg.

| lBroken69 explică (pentru Mayhem666):

Nu sunt o persoana timida si cu 3 din 5 fete patesc asa totusi pentru ca nu-mi place sa vorbesc cu o persoana fara sa ajung sa o cunosc mai bine.Cu unele pot vorbi fara nici o timiditate, cu altele nu.

| Mayhem666 a răspuns (pentru lBroken69):

Poate ar trebui sa duci discutiile la un alt nivel, abia dupa ce cunosti mai bine persoanele cu care vorbesti. Incearca mai intai sa le cunosti bine, si apoi poti sa duci discutiile la un nivel mai inalt, dar asta dureaza, nu se intampla peste noapte.

| NickRE a răspuns:

Dacă ea începe conversatia, este clar ca te place, deci ar trebui sa avansezi ușor-ușor in discuție fără frica. Trebuie măcar sa încerci. Dacă îți da seen trebuie sa te gândești ca e pierderea ei.