| anonim_4396 a întrebat:

Am 16 ani si cred ca am o problema destul de serioasa. Pur si simplu nu am chef de viata, sunt suparat tot timpul, posomorat, am mai citit pe net ca s-ar putea sa fiu deprimat, nu stiu sigur. Nu sunt prea sociabil, nu am chef de povestit, imi place sa stau singur, pe intuneric. Nu e vorba ca nu as iesi afara, sau sa nu am prieteni, chiar din potriva, insa nu stiu de ce ma simt asa. Multa lume spune, ia-ti o prietena ( de parca s-ar cumpara ), probabil pentru ei e usor sa-si gaseasca, e mai usor. Cateodata simt nevoia de a exploda, de a da cu pumnii in orice imi iasa in cale, de a striga cat pot de tare, de parca daca as face asta m-as simti mai bine.Am incercat si nu merge. M-am gandit chiar la sinucidere, deoarece cand nu ai chef de absolut nimic, pentru ce sa mai traiesti, dar o parte din mine parca mai crede ca inca pot sa ma 'vindec', ca sinuciderea e pentru lasi si sincer nu as vrea sa fiu unul. As vrea sa vad ce aveti de spus, poate mai sunt persoane ca mine.

p. s : ma simt asa de 9-10 luni. Am mai pus intrebare si azi noapte, as vrea doar sa primesc mai multe raspunsuri

Răspuns Câştigător
| iJustWannaDance a răspuns:

Eu am 14 ani si sufar de chestiile astea. nu sunt mereu asa, doar uneori. mi s-a spus ca sunt depresiva. nu am mers la doctor si nici nu intentionez.imi plac aceste momente. simt nevoia sa fiu singura, sa ma gandesc la cum ar fi sa mor, plang uneori din nimicuri, cum ar fi ca nu am ce sa fac... tatal meu, care e ceva mai mistocar, dar nu spre rau, ma striga EMO si pe mine ma deranjeaza chestia asta, de aceea cad si mai tare in depresie. totusi, am si zile cand sunt foarte bine dispusa, rad, toti colegii si prietenii ma apreciaza pentru asta, si sunt constienti ca pe mine trebuie sa ma lase in pace atunci cand sunt depresiva.
ma crezi sau nu, am sarit la bataie la o colega atunci cand m-a intrebat de ce sunt suparata(atunci eram in depresie)
deci nu duc lipsa de prieteni. ma simt bine cu ei, dar am momentele mele. eu ma consider o persoana ciudata.
si eu m-am gandit la sinucidere, dar am spus, mai bine nu. de ce sa nu stau pe pamant sa vad ce se mai poate intampla cu lumea asta mizerabila? cateodata nu cred ca are rost sa mor, dar nici satraiesc, sa fiu cumva neutra, sa ma fac inviziblila. nu e posibil, deci traiesc asa cum pot.

cand sunt foarte nervoasa tip, ascult rock, hip-hop si imi trece.
cred ca, intr-un fel sau altul, iti impartasesc experienta asta. suntem la fel.

6 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eh asa ma simt eu dupa pastelaughing
pana mea nu poate sa fie viata numai rozarolling on the floor
Parca toti au ceva contra mea
Am devenit cam nervos in ultima vreme si asta nu e chiar ok dar incerc sa trec peste
Cand ma enervez ascult rapp mai ma calmez
Da uneori nu imi iese
Mai ales daca se leaga vreun agarici de parul meu straight face aoleo
fac urat...

| 0PopaPorno a răspuns:

Ce ciudat, pentru ca si eu sunt la fel.Totzi imi spun cica sa fiu mai vesel...sau ma intreaba de ce sunt suparat? Nici eu nu mai chef de viata, dar incerc sa fac chestii noi ciudate pe care nu le-am mai fac pana acum, ca sa uit de aceasta deprimare!

| DiamanteleSeSparg a răspuns:

Salut! Stiu cum e,sunt o fata simpla, nu cu foooarte multi prieteni, am cativa dar aceia sunt cei mai buni prieteni ai mei.Si eu am starea asta cand mi se intampla ceva neplacut, adica un lucru najpa, sunt o persoana care pune la suflet orice aude si nu fac bine.Bine la mine aceste stari trec dupa 2-3 zile, probabil inainte sa intri in starea asta ti s-a intamplat ceva mai nasol sau care te-a pus pe ganduri.incearca sa fi puternic si sa iesi din starea asta,incearca sa faci ceva care sa iti ocupe timpul,sa iesi undeva cu prietenii,sa te uiti la o comedie sau sa faci ceva care sti ca ultima data te-a binedispus foarte tare.E pacat de tine sa suferi, ai o viata intreaga in fata ta, toti aveam stari din astea sau ne-am dori sa fim altfel.
Bafta!

| shadybaby a răspuns:

Citeste pe net despre "Depersonalizare" s`ar putea sa te lamuresti.

| Stilskin a răspuns:

Ar trebui sa mergi la un psiholog...si sa incerci sa te distrezi mai multwinking

| romyna1998 a răspuns:

Dupa cum am citit, se vede ca tu esti emo.Sa sti ca nu spun asta cu rautate, ci cu frica.Incearca sa-ti faci un hobby, sa asculti muzica, sa te uiti la emisiuni ...stiu si eu...sa vorbesti cu parintii tai despre aceasta problema sau cu un psiholog, pentru ca e serios! Sinuciderea e cel mai mare pacat care il poate face vreun om!