| aADI a întrebat:

Salut, am 21 de ani am început să lucrez ilegal la 15 ani pana la 16 ani ca ospătar gradul de jos, de la 16 (contract) ani am lucrat până la 17 ca șef de terasă, de la 18 până la 19 am lucrat tot șef de terasă și inventarele toate erau pe mine + eram casier principal și răspundeam de orice. Da, am fost harnic și s-a câștigat bine deoarece era stațiune, am făcut facultatea de geografie între timp, la Cluj Napoca, pe profilul Cartografie, măsurători, topografie etc. tot contentul. M-am angajat pentru o firmă din America ca specialist data entry și locating GPS, localizări de terenuri, lucrez de la 20 ani până acum la 1 ianuarie, deoarece firma se cam inchide. Ideea este că, deja stau de o lună să caut ceva job și nu găsesc nimic. Mai ales pe locuri calificate. Aș pleca dincolo dar 50% din mine refuză asta, aș căuta un loc de munca gen magazin ceva repejor, să adun niște bani pentru un curs Java sau QA, ori aș face permis C și aș merge șofer de tir, 2 săptămâni acasă 2 săptămâni plecat, însă tot este nasol, deoarece eu 3 ani m-am stresat cu facultatea aia, îmi pare foarte rău că am făcut-o, noroc că nu am facut master încă, adica mai pot face 2 ani de master gratis, dar sincer nici nu mai prea am curaj să mă mai bag la ceva că deja consider că o să-i fac și pe ăia pe degeaba... Efectiv, îți vine să-ți dai pumni in cap la ce sistem prost avem în țara asta. Dacă doriți să faceți o facultate faceți doar pe un domeniu bun gen: inginerie, mecanica, IT cam astea sunt în rest pierdere de timp mai ales dacă nu ai părinți în spate care să-ți ofere ceva relații bune sau să aveți o afacere de familie. Eu am fost harnic dar prost, să nu faceți ca mine... noroc că mă motivează experiența mea de lucru din trecut și știu că se poate, sunt variante, am 21 de ani nu am 40. Pot să fac multe încă, alții la 21 de ani abia au ieșit din liceu. Voi ce recomandați, ce ați face cum ați proceda? Acum nu mai sunt la Cluj, sunt intr-un oraș mai micuț. M-aș întoarce inapoi la Cluj dar maxim salariu l-aș prinde pe la 2700 ron asta ar fi maxim, dar chiria 1000 lei + taxele intreținerii și mâncare, transport, aș rămâne cu nimic,

2 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca iti place IT-ul poti sa inveti si la 21 de ani, nu e asa mare lucru. Dar doar daca iti place.

| Iote a răspuns:

Decat la un magazin, mai bine la un birou cadastral. Se castiga mai mult si esti si in meserie. Si nu numaidecat in Cluj. Eu stiu un orasel mic care mai bine ar fi sat, si pentru ca are multe terenuri agricole cadastristii de acolo (vreo 3 firme) abia dovedesc lucrul. E drept nu e in Ardeal unde CF exista, ci in tara unde abia acum se inatbuleaza toate imobilele (case si terenuri).