| Sulty_Mihai_1986 a întrebat:

Am aproape 16 și mda, azi m-a prins tata ca fumez. Eram in balcon și a avenit mai devreme acasa. Cred ca m-a vazut sau cel puțin a mirosit a fum. Mi-a făcut semn la obraz, gen "sa îți fie Rușine" și după mi-a zis vezi ca ți-ai uitat bricheta. Am plecat la mine in camera iar el a rămas in sufragerie/balcon, nu stiu singur și vad ca nu vine la mine, nu Imi zice nimic. Dacă nu Imi va spune nimic sa ii zic ceva? Adică mi-e și Rușine sa dau ochii cu el.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Bucura-te ca nu e unul dintre părinții aia care omora in bătaie copiii.
Din ce spui tatăl tău te-a înțeles și a fost dezamăgit de tine. E supărat a um, dar dacă ii ceri scuze ca nu i-ai spus și ii spui ca toți adolescenții se apuca de câte un viciu la vârsta asta, sigur ii va trece supărarea. Dar trebuie sa ii promiți ca încerci sa te lași.

25 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce iti este rusine sa dai ochii cu el? Nu e la fel de cool sa iti asumi sa fumezi ca atunci cand tragi din tigara?

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

Sunteti culmea astia cu "cool". Pe bune, nu zice nimeni ca e coll, din contra, este vorba despre nevoia de nicotina, de o dependenta rusinoasa. Iar la inceput, este vorba de curiozitate. Iar din chestia asta se ajunge la necesitatea de a fuma. Nu zice nimeni ca e coll, este efectiv un reflex, o obisnuinta, o nevoie

| suntserios a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Incerci sa te convingi singurel ca de aia te ai apucat de fumat? Erai asa din senin dependet si ai bagat prima tigara in gura ca nu mai puteai fara nicotina? Hai serios.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

E senzatia aia de "bine" ce te scapa in mare parte de stres. Nu comenta daca nu ii intelegi pe fumatori.

| suntserios a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Ahh, ce amuzant esti in a cauta scuze. Te ai apucat sa fumezi, iti asumi consecintele. E atat de simplu. Nu ti a bagat nimeni tigara poe gat si sunt miliarde de oameni care scapa de stres prin alte metode, nu ptin tigara. Nu iti mai cauta singurel scuze. Iti asumi ce ai facut si gata.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

Plus, inceteaza sa raspunzi daca nu poti sa ma ajuti cu ceva. Adica nu raspunde doar ca sa faci raspunsuri rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Ti am dat raspunsul. Iti asumi ce ai facut si te duci si dai ochii cu taicatu si vorbesti despre ce ai facut.

Dar na, e ceva extrem de des intalnit pe aici pe site, aia care nu primesc raspunsuri pe placul lor se dau victime ca nu sunt ajutati.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

Mi-o asum. Am cerut cateva sfaturi. Daca nu ai vreun sfat bun si de folos, inceteaza sa raspunzi fara sens. Spre exemplu cei de mai sus, au fost mult mai cu capul pe umeri decat ai fost tu. Incerci doar sa te certi cu mine =)

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

"Bucura-te ca nu e unul dintre părinții aia care omora in bătaie copiii.
Din ce spui tatăl tău te-a înțeles și a fost dezamăgit de tine. E supărat a um, dar dacă ii ceri scuze ca nu i-ai spus și ii spui ca toți adolescenții se apuca de câte un viciu la vârsta asta, sigur ii va trece supărarea. Dar trebuie sa ii promiți ca încerci sa te lași."
Asta mi se pare un sfat cu adevarat bun, decat sa stai sa judeci greselile altora. Nu am venit aici ca sa ma cert sau sa iau hate, am vrut doar niste sfaturi de la adolescenti sau oameni care au trecut prin situatii asemanatoare. Am vrut sa vad cum au procedat ei

| suntserios a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Dupa cum ziceam, nu ti a convenit cum ti am zis eu, ti a convenit cum ti a zis el. mesajul e acelasi.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

Pai da, dar ideea e ca el poate m-a inteles mai bine decat m-ai inteles tu. El nu a stat sa ma judece pentru ca foarte probabil mi-a vorbit din experienta lui. Pentru ca nu am ajuns aici ca sa fiu judecat de toti rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Pai de ce nu te am judeca? Judecam pe cine merita. Nu doar ce vrei sa auzi e bine de auzit.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

Oricum ideea e ca mi se rupe de ce spui tu despre mine, dar nu e ok sa judeci. Am cerut un sfat. Nu hate de la suparati pe viata rolling on the floor
In fine, a trecut, tata m-a inteles si nu mi-a mai zis nimic. Hai ca mi-au ajuns atatea sfaturi de la tine rolling on the floor

| suntserios a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Ahh, s-a suparat pe mine un copilas ca fumeaza si pe care l a prins taticul in flagrant. Ma doare

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru suntserios):

Dupa cum ai abordat subiectul, tind sa cred ca nu esti un tip cu mult peste 18 ani.

| raMLesS a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Ce-i cu tupeul asta?
Normal ca te judeca, ai abia 16 ani, nu merita sa fumezi de acum, de fapt nu merita sa fumezii la nici o varsta, de ce ti-ai bate joc de sanatatea si de banii tai?
Are dreptate, nu ti-a bagat nimeni tigara pe gat ca sa simti nevoia de a fuma, placerea aia o simti dupa ceva timp, tu ai fumat doar pentru ca ti s-a parut cool ca scoti fum ca avionul, sau din cauza anturajului, mai mult ca sigur rolling on the floor
Apropo, tu vrei sa-ti scrie astia ceea ce vrei tu sa auzi din cate vad.
E foarte simplu, iti asumi ca ai facut asta, iti cer scuze si nu o mai faci.

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru raMLesS):

Era nevoie doar de ultima fraza. Nu am nevoie de explicatii ca de ce m-as fi apucat eu de fumat ca stiu si eu cum m-am apucat, mai bine decat stiti voi toti la un loc. Am cerut doar un sfat, cum sa ameliorez putin situatia. Nimic mai mult

| Dalmore a răspuns:

Daca fumezi pe banii lui, chiar ar trebui sa-ti fie rusine laughing

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Dalmore):

Niciodata nu ii cer bani rolling on the floor
Din contra, il si refuz

| Dalmore a răspuns (pentru Sulty_Mihai_1986):

Si de unde ai tu bani la 16 ani?
Pacanele? laughing))

| Sulty_Mihai_1986 explică (pentru Dalmore):

Afaceri ilegale boss rolling on the floor

| Justme1997 a răspuns:

Dacă chiar vrei să nu mai fie supărat spune-i că te lași și chiar lasă-te. Este normal că e dezamăgit

| PumpkinDoll a răspuns:

Lasa-l ca-i trece supararea, bine ca nu ai 18 ani si banii tai si tot sa fumezi cu frica din cauza unui tata ''intelegator''.

| LOVW a răspuns:

Cam are dreptate să se supere pe tine.
https://moldovacrestina.md/fumatul-din-perspectiva-bibliei/