| Ruines a întrebat:

Am cateva intrebari despre liceu:
1.Cum e matematica la liceu cu profil stiinte sociale?
2.Cum sunt fizica, chimia, biologia, geografia, istoria la liceu cu profil stiinte sociale? big grin
3. Care e cel mai greu obiect la acest profil?

Răspuns Câştigător
| Allyyyyy a răspuns:

Eu sunt la stiinte sociale, matematica e usoara doar chestii de baza faci mai ales din a10a incolo..profesorii nu se axeaza decat pe aritmetica si probleme usoare
Fizica, chimie, biologie faci doar a9a si 10-a dar in general teorie de toceala si putine probleme oricum e usor fata de celelalte profiluri,
istoria e obiect de baza, faci foarte multa istorie 2-3 ore pe sapt plus optionale.
Obiecte grele as putea spune ca sunt cele care fac parte din stiinte sociale: logica (a9a)e grea, multa judecata si dai si teza si economia (clasa a11a),bazata pe matematica,, succes:*

Răspuns utilizator avertizat
| Allyyyyy a răspuns (pentru Ruines):

Pai la economie ai multe formule cu dobanzi,rate, valori banesti etc si faci foarte multe problme, daca iti place matematica e usor, daca nu, e dificil sa razolvi anumite probleme de economie...
Cat despre logica :Intr-un grup se afla cavaleri si mincinosi.Toate propozitiile spuse de cavaleri sunt adevarate, iar toate propozitiile spuse de mincinosi sunt false.Trei persoana din grup fac urmatoarele declaratii:
a.In grup se afla maxim 3 persoane.Toti sunt mincinosi.
b.In grup se afla maxim 4 persoane.Nu toti sunt mincinosi.
c.In grup se afla 5 persoane, iar 3 sunt mincinosi.
Se cere:
-Cate persoane se afla in grup.
-Cati sunt cavaleri si cati sunt mincinosi.

| Allyyyyy a răspuns (pentru Allyyyyy):

Asta e un exemplu de problema usoara... logica devine grea petru ca se aduna multa teorie combinata cu formule pe care trebuie sa le judeci atent happy

Răspuns utilizator avertizat
17 răspunsuri:
| Fabiana2R a răspuns:

Matematica e lejera. Eu nici nu prea o fac laughing Fizica lejera, chimia si mai lejera, e doar o ora pe sapt (mate si fizica 2 ore), biologie e putin greuta... se preda mult la o ora, geografie 2 ore cam dificila materia, istorie multa in doar 2 ore. cele mai dificle sunt limbile straine si limba romana pe care ar trebui sa le stapanesti cat se poate de bine, in special limbile straine.de asemenea, logica nu mi se pare grea, daca iti pui mintea la incercare poti! *am avut media 9 la logica*, economia mai e grea dar si filozofia! ti recomand acest profil.e foarte frumos si usor

Răspuns utilizator avertizat
| Fabiana2R a răspuns (pentru Ruines):

Depinde de materie...dar si de profesor. la logica nu consta totul neaparat in toceala, ci sa retii esentialul pentru ca se predau foarte multe lucruri pe care nu trebuie sa le inveti. crede-ma, pot fi pagini intregi, cand uneori esentialul consta doar in 10 randuri. la mine la clasa, testele si tezele se dau doar pe baza de exercitii/aplicatii, nu pe teorie

| Allyyyyy a răspuns (pentru Ruines):

Te descurci la limbile straine? iti place geografia?

Răspuns utilizator avertizat
| Allyyyyy a răspuns (pentru Ruines):

A Romaniei ai doar a 12-a..in rest ai cate 2-3 ore d geogra pe sapt dar geografie generala si posibil si optionale legate de georgafie happy

Răspuns utilizator avertizat
| Allyyyyy a răspuns (pentru Ruines):

Eu is a11a am avut peste 9, 30 in fiecare an si nu invatam foarte mult.erau zile in care nu invatam la nimic si zile in care invatam si 2 ore pe la geogra, istorie, logica...pt teze e multisor de tocitbig grin

Răspuns utilizator avertizat
| Allyyyyy a răspuns (pentru Ruines):

Da,si am timp liber si de pc si de iesit nu e asa greu ca la mate-info. daca retii usor cand inveti e foarte foarte simplu si iti ia putin sa inveti.

Răspuns utilizator avertizat
| Allyyyyy a răspuns (pentru Ruines):

Cu placere..si mult succes:*!

Răspuns utilizator avertizat