| NonZarek a întrebat:

Salut, am o problema serioasa și nu știu ce as putea face, va rog sa îmi dați niște sfaturi sau sa-mi spuneți, cum as putea rezolva problema asta?

Sunt într-o clasa, a 9 a mai exact și colegii mei, unii doar ca nu toți sunt asa, au prostul obicei de a da în ceilalți colegi care sa zicem ca nu sunt în gașca lor.

Vin în pauza si le mai trage un pumn în spate sau un picior în glezna altui coleg, asa fără motiv și am obs ca încep și cu mine, nu chiar atât de exagerat dar mai îmi trag câte o palma peste spate și asta nu-mi place. Ca sa înțelegeți, ei nu sunt genul acela de copil care are creier în cap și cu care poți rezolva problema pașnic fără bătaie. Problema care e, 1 din cei care fac asta, a practicat kick box, nu știu cât de mult sau daaca știe sa se bata dar, nu as risca sa ma iau la duel cu el, având în vedere ca a practicat acel sport. Mic nu sunt, sunt cât el, 1, 83 înălțime și mai solid dar nu m-am bătut niciodată cu nimeni, nu știu dacă m-as descurca sa îl înving sau cum e. De aceea rog sugestii, m-am gândit sa apelez la părinți sau diriginta dar, nu vreau apoi sa aud în fiecare pauza ca sunt las ca am făcut asta sau ca imediat merg la părinți etc. Va rog, fără răspunsuri arogante, am nevoie de sugestii cât mai multe.

Multumesc mult

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"m-am gândit sa apelez la părinți sau diriginta"

răspuns corect!

| Marbea a răspuns:

Cel mai bine e sa vorbesti cu diriginta si cu parintii si sa te apuci si tu de arte martiale, respectiv karate. Te ajuta in autoaparare si plus ca iti da si incredere in tine.

| NonZarek explică (pentru Marbea):

Despre kickbox ce părere ai?

| Marbea a răspuns (pentru NonZarek):

Da, e ok, are elemente din karate dar prea multe nu stiu. Poti cauta pe internet sa vezi daca este un sport agresiv sau este tot de autoaparare. Despre karate stiu pentru ca sotul meu este instructor de karate.

| NonZarek explică (pentru Marbea):

Nu am gasit răspunsul acesta pe internet, la karate, pana la urma este nevoie de forță? Sau totul consta în flexibilitate și viteza?

| Marbea a răspuns (pentru NonZarek):

Nu trebuie forta, iti trebuie implicare si hotarare si trebuie sa-ti placa, dar pana nu incerci nu vei sti. Cauta la tine in oras un instructor, apropo de unde esti?

| NonZarek explică (pentru Marbea):

Arad

| Marbea a răspuns (pentru NonZarek):

Bine, stie sotul meu un club acolo, cand vine acasa, ca acum e la Timisoara, il voi intreba numele clubului si un numar de telefon. Iti dau maine.

| NonZarek explică (pentru Marbea):

Ok, astept

| Marbea a răspuns (pentru NonZarek):

Banzai Karate Club Arad, instructor Dan Duma. Gasesti pe Facebook sub aceeasi denumire clubul si ia legatura cu el. Sotul meu nu are nr. de telefon. Succes!

| NonZarek explică (pentru Marbea):

Mulțumesc!