| sfermo_2773 a întrebat:

Salut.Am si eu o problema, nu stiu cine m-ar putea ajuta.Nu ma inteleg prea bine cu cei din jurul meu, colegi de la scoala chiar si cu parinti ma mai cert.Am probleme cu cei din jurul meu, tata spune ca nu stiu cum sa ma comport pentru ca nu ies sa ma plimb si eu nu ies cu baieti ziua si ca stau prea mult timp in fata calculatorului, la scoala baieti se iau mereu de mine ma injura rad de mine eu nu inteleg cu ce le am gresit, nu stiu cum sa vorbesc cu o fata nu stiu cum sa ma imprietenesc cu cineva cum sa ma integrez intr un grup de cele mai multe ori imi este prea rusine prieteni care ii am sunt foarte putini si chiar si acestia ma evita.Anul scolar este pe sfarsite sunt in clasa a IX a si nu prea m am integrat in aceasta clasa.Am probleme destul de grave dupa parerea mea, au rezolvare? Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| dudutm a răspuns:

In primul rand e bine ca vrei sa faci ceva in sensu asta.
Cel mai bun sfat ar fi sa stai cat mai putin la calculator. Fa un sport:box, kickbox... o sa-ti dea incredere in tine. Cand te invita careva in oras sa mergi tot timpu si implicate in discutii, nu trebuie sa-ti fie rusine de ceea ce crezi ca doar ala esti tu.
Ai putea sa te apuci si de citit, te ajuta mult in vorbit mai ales la varsta ta. Cel mai important e sa ai incredere in tine, nu trebuie sa te simti inferior in fata nimanui.

2 răspunsuri:
| eRefleX a răspuns:

Fa'ti mai multi prieteni, chiar si virtuali si implica'te in discutii!happy
Cauta subiecte comune, despre care sa vorbiti cu placere!(ar fi ideal sa te apuci si de un sport sau de un instrument muzical, asa ai mai multe sanse sa iti faci prieteni)! Du'te mai des la petreceri si fi mai sociabil!winkingChiar daca ai idei diferite despre viata asta nu inseamna ca esti un ciudat!happyFiecare se exprima in felul lui. Poate esti si putin (sau putin mai mult) timid sau parca iti e "frica" sa nu spui ceva gresit etc.Nu conteaza daca mai spui si mici tampenii! Imporat e sa stii cum sa le introduci!hee heeSi cel mai important nu imi baga in seama pe cei care rad de tine sau chestii de genu!happy
Si eu am fost la fel la inceputul anului, dar cu ajutorul colegilor si prietenilor m-am schimbat!happy(btw si eu sunt tot a IX-a).
Sper sa iti fie de folos!^^

| iStarry a răspuns:

1-ar trebui sa mai lasi cu calculatorul pentru ca provoaca dependenta
2-colegii tai se poarta asa poate pentru ca esti prea timid... sau poate ca nu esti la fel de popular ca ei straight face
SFATUL MEU:si eu am in clasa unele colege care comenteaza intr-una si n-ar strica sa le mai coboare nasul straight face dar printre ei vei gasi acel grup de copii cu care te intelegi minunat si poate vei gasi si un bun prieten care va fi langa tine mereu happy