| donmoet01 a întrebat:

Am un "prieten" pe care il cunosc de 15 ani, il cunosc din generala si se pare ca m-am pricopsit cu el. Problema este ca este foarte gelos, adica mereu cand ies undeva cu o alta persoana si el nu e cu noi, ma intreaba de ce nu l-am chemat si pe el si chestia asta ma enerveaza foarte tare. Mentionez ca eu intentionat nu il chem deoarece nu imi place prezenta lui. Incerc sa scap de el si de "prietenia" noastra, forțată pot sa zic. Chestia e ca suntem vecini, la cateva blocuri distanta si suntem colegi de munca. Vreau sa-mi schimb viata si sa scap de oamenii "toxici" din viata mea care nu imi fac deloc bine. Cum pot sa fac ca aceasta relatie dintre noi sa dispara incet si sa nu fie probleme?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat nu esti cinstita cu el si nu-i spui sincer, ca te deranjeaza prezenta lui, el va continua sa se tina dupa tine.
fii fata desteapta si spune-i ca doresti sa pastrezi relatia cu el, ca vecin si coleg de generala, nu ca prieten sau iubit.
Lucrurile spuse clar, nu-ti aduc nemultumiri in relatii si nici nu-ti afecteaza relatiile.
Deschide gura, spune-i adevarul si viata va continua, asa cum iti doresti.

| donmoet01 explică (pentru Violleta2022):

Sunt baiat, am uitat sa mentionez. Tot aceeasi chestie era si daca eram fata. Multumesc de sugestie. happy

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poti incepe sa fii rece si distant si sa nu-l mai cauti deloc. Daca nu e prost, va prinde mesajul pana la urma.

| AshuraElric a răspuns:

Ii spui in fata. Dupa 15 ani cred ca merita o explicatie.
Daca nu-l placi, dar in fata lui esti tot un zambet, nu esti cu nimic mai bun.

| Ara997 a răspuns:

Fa-ti familie, si transmite-i clar mesajul ca fiecare cu. mama -masi ca sa zic asa. dar neaparat tu trebuie sa te aflii intr-o configuratie stabila adica sa ai sot/prieten/iubit.