| Flavius23532043 a întrebat:

Salut.
Anul acesta termin liceul si vreau sa intreb daca ar trebui sa iau un an pauza inainte sa merg la facultate.
M-am gandit la asta deoarece ma gandeam ca daca in timpul facultatii dezvolt un skill precum design, photoshop etc eu fiind la o facultate ce nu are legatura cu asta.
Ce ar trebui sa fac si cum credeti ca e mai bine?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur, ia-ti un an sau doi pauza sa-ti iei ceva de munca, ca sa vezi cum se castiga banii si atunci vei avea motivatie sa te apuci de o facultate sau cine stie, sa iti faci propria afacere.

suntserios
| suntserios a răspuns:

E lunga discutia. Daca vrei sa faci o facultate pe bune si stii ce vrei sa faci, o pauza de 1 an te poate distrage rau de la invatat. Nu o sa iti mai vina sa te apuci iar de facultate.

| dullcat a răspuns:

Buna.Eu am luat un an pauza si am supravietuit.Insa acum cand privesc in urma nu era neaparat necesar, desi atunci asa consideram. Si fiindca oamenii mananca la ciuperci, am auzit apoi vorbe ca de fapt nu am intrat, de asta stau acasa 1 an. laughing Noaptea mintii, considerand ca eu nici n-am dat admiterea.

Apoi, nu inteleg motivul spus de tine. Daca in timpul facultatii inveti un program precum photoshop, ce se intampla?

| Flavius23532043 explică (pentru dullcat):

Daca in timpul ala invat ceva diferit fata de facultate asa ca la final o sa am doua alegeri sa merg pe o cariera ce are legatura cu facultatea sau sa merg pe o carerie referitoare la un skill asftel rezultand ca am fost degeaba la facultate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, dacă te simți extenuat după 12 ani de școală și ești încă indecis asupra specializării pe care vrei sa o urmezi, atunci cel mai indicat e sa iei o pauza, apoi când vei fi decis și îți vei încarca bateriile, te poți înscrie la facultate. happy