| Daryus3k2 a întrebat:

azi am luat un 3 la mate si m-am simtit rau toata ziua..am o stare in mine de frica pentru ca nu i-am spus mamei..cum pot sa-i spun fara sa se supere prea tare? ea se supara cand iau si nota 6 dar 3 sad.Ok fara misto, sunt doar pe a 5 ea si asta e cea mai mica nota pe care am luat-o sad.Cum sa-i spun mamei fara sa se supere? fara misto va rog.Dau funda la cel mai clar raspuns

Răspuns Câştigător
| floriif2 a răspuns:

De obicei cand iau o nota mica, ii zic direct cand vin de la scoala si ii explic de ce. Spre exemplu ca n-am putut sa invat in ziua respectiva pentru ca am avut de invatat la mai multe, sau m-am simtit rau... si imi zice doar sa am grija ca e treaba mea laughing Asa ca eu nu cred ca se va supara asa de rau daca ii spui sincer.

4 răspunsuri:
| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| iSwag a răspuns:

Ai noroc. Pe mine ma cearta cand iau 8... In fine

Vei avea nevoie de niste provizii, niste bani sau un bilet de tren loc ta - Manastirea Putna. In caz ca nu vrei sa fugi de-acasa incearca cu : "Mama, iti spun ceva, dar promiti ca nu ma bati?"

| lBroken69 a răspuns:

O să se supere oricum.
Explică-i frumos.
Dacă vine furtuna după tine, ia-ţi un bilet către Polul Sud.

| BriosicaSic a răspuns:

Eu cand mama ma cearta ii zic ca, conteaza ca suntem sanatosi. happy