| anonim_4396 a întrebat:

Salut, care este motivul sau mai degraba motivele pentru care apar primele firele albe la adolescenți? Eu am 18 ani insa de vreun an de zile au inceput sa isi faca apariția firele acestea in partea stanga si 2-3 sus iar acum am si pe spate, unde in mod clar doar printr-o fotografie am realizat ca am si la spate si acum si pe partea dreapta a capului. Multi imi mai atrag atenția de parca eu nu știu chiar daca intr-un fel m-am obișnuit, dar e cam ciudat datorita vârstei mele totuși. De fumat fumez de la 13 insa nu am ajuns niciodata sa fumez un pachet întreg vreodata (maximul meu stiu ca a fost de 12 sau 13 si atunci doar din cauza pandemiei stand in casa toata ziua va dati seama, plictiseala de pe lume), fumez in jur de 4-6 tigari pe zi maxim si nu am repercusiuni, deocamdata, va dati seama, dar in principiu eu ma simt bine, nu am dureri de spate, plamani sau mai stiu eu ce. Tatăl meu si el fumator 'inrait' din pubertate a avut primele fire albe la 45 si e foarte ciudat si nu inteleg de ce eu am asa de repede. Mama in schimb, mi-a spus ca intr-adevar ea a avut din cauza stresului cu bacalaureatul, admiterea la facultate si astea, insa ea nu a fumat niciodata, iar acum nu are deloc fire albe, se observa doar la scalp datorita varstei (49). V-am mărturisit un mic istoric fiindca stiu ca se leaga de genetică foarte mult acest stadiu. La capitolul stres sunt un 'stres' de mic, orice defect al meu ma face sa ma stresez si sa ma înjosesc ca persoană chiar daca la capitolul dragoste stau foarte bine. P. S : imi cer scuze pentru 'roman' laughing.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Motivul pentru care apar firele albe la adolescenti sau tineri este: mostenirea genetica de la parinti si bunici!

Stresul nu provoaca par alb, dar un soc emotional de intensitate masiva ar putea (precum moartea violenta a unui parinte sau frate).

Fumatul NU are nici o relevanta in aparitia firelor de par alb, deoarece parul creste hormonal, nu prin fumul inhalat de la tutun si nici nu are legatura cu plamanii.

| Genevaaa a răspuns:

Cunosc o persoana care la 17 are 70% din par alb, adica a albit din șaten. O fi genetic...

| ZappyTv69 a răspuns:

Este ceva genetic, nu te îngrijora