| minix20 a întrebat:

Salut, cat dureaza sa fac o cerere la inspectoratul scolar? Adica eu am nevoie de un transfer la un liceu din comuna mea in oras si gen aduc dovada necesara ce dovedeste ca am scolioza si specific ca trebuie sa ma transfer in oras pentru a evita naveta zilnica, cat dureza toata procedura?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai certificat medical de la o comisie medicala?
Cu el poti merge la Inspectoratul scolar din Orasul tau si acolo faci cererea si atasezi Certificatul Medical emis de Comisia Medicala.

In orice caz, scolioza nu este o boala grava, doar un pic coloana stramba din cauza pozitiei in care obistuiesti sa stai tu. Cu exercitii zilnice si fortarea sa stai drept, coloana isi poate revenii. Din atata lucru nu se cere transfer de scoli, dar daca tu vrei musai sa mergi sa locuiesti la Camin cu alti 10 in camera si sa dormi intr-un pat total inadecvat, cu arcurile rupte...atunci gandeste-te bine, ca la camin nu se fac favoruri si nici nu se pun saltele relaxe pentru cei cu coloane strambe.

| sierra1 a răspuns:

"cat dureaza sa fac o cerere..."

durează exact atâta timp cât o scrii adică vreo 5 minute și o dai la secretara de la inspectoratul scolar, îi pune o ștampilă și gata!