| kayrux1 a întrebat:

Cum sa fii mai indraznet? Cu persoanele apropiate sunt eu insumi,dar daca ies si cunosc pe cineva ma blochez. Pur si simplu stau mut,ma gandesc CA daca spun ceva gresit,doar chestii negative. Cum sa fiu prietenos, placut si sa nu iI last sa ma calce in picioare? Sfaturi extra daca se poate. Scuze or greseli

Răspuns Câştigător
| 熊Panda熊 a răspuns:

Sa iti spun cum am facut eu...
Si eu eram o persoana foarte timidutza (nici acum nu sunt chiar sociabilitatea in persoana, dar m-am "dezghetat" foarte tare ).
Asta este un lucru care nu poti sa-l faci peste noapte, necesita timp.
In primul rand trebuie sa incerci sa cunosti cat mai multa lume. Inscrie-te la tot felul de activitati si cunoaste oameni cu hobby-uri comune.
In al doilea rand nu trebuie sa ai regrete cand vrei sa faci ceva, trebuie sa lasi inhibitiile deoparte. Incearca sa te inscrii la un curs de teatru (care primeste incepatori si te invata de la 0! ). Te-as sfatui chiar sa incerci sa faci ceva putin nebunesc. Spre exemplu, un vlogger foarte celebru zicea ca pentru a scapa de timiditate a luat o pusca de jucarie si mergea pe strada cantand "O, brad frumos". Nu zic ca trebuie sa te faci chiar de rusine, dar faptele nebunesti (care nu sunt periculoase sau chiar super cringe) ne ajuta sa scapam de inhibitii. Si in plus, incearca sa vorbesti in fata publicului, ajuta foarte mult.
Nu trebuie sa-ti pese de parerea celorlalti, decat a persoanelor dragi. foarte multi ani, eu am suferit din cauza faptului ca incercam sa fiu pe placul tuturor, taceam fiindca nu voiam sa supar pe cineva si... surpriza! acele persoane nici nu-mi erau prietene, nu le pasa de mine... Dar cu prietenii adevarati simteam ca pot sa povestesc aproape orice, ei ma acceptau asa cum eram.Prietenii adevarati te accepta asa cum esti. Deci, totusi, daca devi mai indraznet, ai grija cum iti "filtrezi" prietenii.
Alt lucru foarte important : trebuie sa-ti dezvolti imaginatia, cultura si inteligenta emotionala. Citeste carti, mergi la teatru, cinema, inceraca sa te pricepi in cat mai multe domenii, dezvolta-ti dragostea si empatia. De multe ori ne blocam deoarece nu stim ce sa povestim, si asta se rezolva prin ceea ce ti-am spus mai sus.
Cand stai cu cineva de vorba si va blocati, daca chiar nu iti vine niciun subiect de discutie in minte, incearca sa pasezi conversatia intr-un mod amabil si politicos celeilalte persoane cu replici de genul : "Si... ce mai zici?", "Ce te mai preocupa in ultimul timp?", dar ai grija sa nu exagerezi si sa fi enervant.
Depinde foarte mult si de varsta. Copii si majoritatea adolescentilor sunt timizi. Dar la majoritatea trece dupa un timp. Multe celebritati au fost timide in tinerete, spre exemplu Nicolas Cage, sau Gabriela Cristea, sau altii. Tu cam ce varsta ai?
Ti-as recomanda, daca vrei, niste videoclipuri pe tema asta, pe privat, daca vrei.
Ei bine, e important sa stii ca trebuie sa pastrezi un echilibru intre a vorbi si a asculta sau a tacea. Nu trebuie sa fii introvertit si stresat, dar nici enervant, nesimtit sau prea nebunatic.

2 răspunsuri:
| 熊Panda熊 a răspuns:

A! Si inca ceva : Cand vorbesti cu cineva nu trebuie sa te tot stresezi si sa te tot gandesti :"Oare ce sa zic". Acest procedeu blocheaza automat gandirea, si astfel nu iti vin cuvintele.

| AdrianTzar a răspuns:

Trebuie să încetezi să te mai gândești la propria ta persoană și la proiecțiile tale asupra celorlalți. O să fie minunat, te vei simți mult mai bine și mai ușor. Și inca un sfat, nu vorbi mult, nu e plăcut happy