| anonim_4396 a întrebat:

Salut big grin Vreau sa va spun ca sunt intr-o situatie destul de neplacuta.
Sunt de cateva luni cu un tip la care tin ca la ochii din cap,insa mai nou avem o serie de probleme destul de urate. El e mai golan,baiat de cartier,vagabond,are placerea aia pentru alcool si chiar se imbata de cateva ori pe luna,insa am preferat sa tac in legatura cu asta, deoarece a renuntat la droguri pentru a fi cu mine...asa ca nu vreau sa creada ca imi doresc sa-l schimb. Si jur...il iubesc asa cum e si nici trebuie sa imi ofere nimic pentru a ma pastra langa el.
Pana acum se comporta genial. In ciuda reputatiei lui si a genului sau dur,s-a comportat cu mine asa cum nu a mai facut-o nimeni. Dar de o saptamana-doua,am impresia,au inceput problemele. Amandoi suntem foarte incapatanati si nu renuntam la orgoliu, iar el...nu stiu. Inainte ma suna,statea si vorbea cu mine. Acuma nu sta nici pe mess,la telefon ma suna cam o data, de doua ori pe zi si atunci ne tachinam destul de neplacut si vorbim sec si rece...ne prefacem indiferenti amandoi. Chiar am avut zile in care nu vorbeam deloc. Sincer chiar nu stiu de ce s-ar comporta asa. Cu o zi inainte sa inceapa toate astea, ne-am vazut si ne comportam ca si cuplul perfect.Chiar mi-a zis ca e fericit alaturi de mine si ca isi doreste ca relatia sa tine mult si bine. Recunosc ca saptamana asta am avut si eu niste probleme care mi-a afectat comportamentul fata de el,dar faceam in asa fel incat sa nu il afecteze.
El e genul ala de persoana care nu da papucii, ci face in asa fel incat sa ii primeasca...atunci cand nu mai vrea sa fie impreuna cu acea persoana,pentru a nu o rani [lucru pe care il avem in comun]. M-am gandit mult la lucrul acesta si mi-a frica sa nu fie adevarat.
Sincer, voi ce credeti? :-(

16 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Eu sincera sa fiu nu m-as indragosti de un golan un smecher chiar daca e frumos la chip e urat la suflet oricum eu cred ca baiatul asta nu te merita daca se comporta urat cu tine poate are alta prietena nu stiu cel mai bine ar fi sa vb cu el si sa il intrebi daca mai tine la tine sau nu parerea mea succes big grin

| Kissmeagain a răspuns (pentru ANAHsneaman):

Nu m-am indragostit de felul in care arata, ci de comportamentul lui. Nici eu nu am situatie roz, dar el mereu mi-a fost alaturi si inainte de a fi impreuna. Si nimeni nu s-a mai comportat atat de frumos cu mine. Toata lumea spunea ca ne potrivim perfect...

| ANAHsneaman a răspuns:

Esti tu suta la suta sigura ca nu s-a mai atins de droguri? poate a consumat pe ascuns nu l-a vazut nimeni nu se stie poate se foloseste de tine ca baietii din ziua de astaz...

| ANAHsneaman a răspuns:

(pot fi baieti cu doua fete) colega mea de banca a patit la fel era tot cu unu care consuma tutun alcool venea bat etc oricum i-am spus ca se foloseste de ea dar... ea era incapatanata asta pana cand i-adat papucii plus ca in timpul relatiei era cu alta iar cu colega mea de banca se comporta excelent minunat era un sfant pe ea oricum ai grija ce hotarare iei daca parintii tai stiu de relatie cerei un sfat mamei tale ea te va ajuta sigur

| Kissmeagain a răspuns (pentru ANAHsneaman):

La inceputul relatiei si eu m-am indoint de el. Asta pana cand m-a sunat chiar maicasa si m-a rugat sa fiu mai ingaduitoare cu el. Am o relatie foarte buna cu mama lui si cred ca asta e cea mai buna asigurare. Mereu cand avem ceva, el ii spune. A fost foarte fericita sa afle ca e cu mine impreuna fiindca ma stia de ceva timp si ma aprecia de cand el m-a prezentat ei ca si "cea mai buna prietena"...
Sincer...nu stiu nici eu...

| Eschimoasa a răspuns (pentru Kissmeagain):

Este bine daca zici ca a renuntat la droguri. Daca tu il iubesti si crezi ca relatia cu el nu te va afecta pe tine si pe ai tai in niciun fel, atunci, cea mai buna solutie, in orice relatie, este sa comunicati deschis, sa vorbiti despre ce simtiti, ce va deranjeaza, ce doriti sa sa schimbe, ce nu va place.

| Kissmeagain a răspuns (pentru Eschimoasa):

Pana acum nu mi-am dorit sa se schimbe nimic...doar ca m-a derenjat schimbarea asta brusca.

| Eschimoasa a răspuns (pentru Kissmeagain):

Vorbeste cu el si clarificati situatia.

| Evelyn666 a răspuns:

Salut. Cred ca cel mai bine e sa discuti cu el si sa lasi orgoliul la o parte poate asa va fi si el mai deschis si iti va spune ce il deranjeaza. Intrebarea este, bineinteles, el oare simte la fel pentru tine? Daca el te face fericita si va iubiti nu ai de ce sa te desparti de el doar fiindca consuma alcool, oamenii se mai schimba. Nu`ti imagina ca o sa ramana asa. Cu timpul se va maturiza si se va cuminti.

| Kissmeagain a răspuns (pentru Evelyn666):

Exact asa m-am gandit si eu...sincera sa fiu. De aceea am trecut pentru toate chestiile astea si nu mi-a pasat trecutul lui si viciile.

| Eschimoasa a răspuns:

Buna,

Ai incercat sa discuti cu el si sa vedeti din ce motive ati ajuns in etapa aceasta din relatia voastra?
Tu consideri ca este bine sa ai o relatie cu un baiat care consuma alcool, zici ca a consumat droguri si ca e vagabont?
In ce sens a renuntat la droguri?
Cum a procedat pentru a renunta la droguri?
Consideri ca prietenul tau are aceleasi sentimente pentru tine, pe care le ai tu fata de el?
Ce viitor crezi ca are relatia voastra?
Parintii tai stiu de relatia voastra?

| Kissmeagain a răspuns (pentru Eschimoasa):

Am incercat...dar mereu spune "Iarta-ma daca te-a deranjat ceva la comportamentul meu, dar nici eu nu imi dau seama ce fac."
Si da, parintii meu stiu ca suntem impreuna si nu m-am gandit la viitor deoarece mie nu imi place sa traiesc momentul. Iar in legatura cu drogurile...nu mi-a spus modalitatea, dar stiu ca de cand este impreuna cu mine nu am pus un deget pe ele. Si nu mi-a jurat doar el, ci persoane care nici macar nu il suporta...si ele nu ar avea de ce sa minta.

| Eschimoasa a răspuns (pentru Kissmeagain):

Daca tu nu te mai simti ok in relatia asta, mai bine renunta la ea. Nu are rost sa complicati lucrurile degeaba. Asta e parerea mea.
In privinta viitorului...te inteleg ca acum nu te gandesti la el ci, traiesti clipa insa, trebuie sa ai grija ce faci, cu ce persoane te imprietenesti, ce locuri frecventezi, deoarece, chiar daca acum nu te gandesti la asta si poate nu-ti pasa prea mult, s-ar putea sa te bagi in niste situatii care sa te afecteze grav pe viitor.
Ce tip de droguri consuma prietenul tau si de cat timp?
Te intreb asta pentru ca dependenta de droguri nu se poate trata asa, cu una cu doua...peste noapte.
A fi dependent de droguri e o problema foarte serioasa de care trebuie sa tii cont.

| Kissmeagain a răspuns (pentru Eschimoasa):

Pai baga orice, dar nu legale.
La el nu a fost vorba de o dependenta...ci de o distractie. Il stiu de un an si ceva si niciodata nu a simtit nevoia, ci baga numai sa nu se plictiseasca. Consuma de vreo 2-3 ani cred...

| Eschimoasa a răspuns (pentru Kissmeagain):

Poti sa fii mai explicita, te rog? Cum baga orice?

| Kissmeagain a răspuns (pentru Eschimoasa):

Marijuana,Canabis,Coca,ciololata...si mai multe. Nu prea sunt eu in tema cu din astea