| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp m-am cu familia mutat in Germania. Problema e ca nu prea am prieteni, la școală ma înțeleg bine cu colegii, dar nu prea ieșim, nu știu cum să-mi găsesc prieteni, pe unde stau nu sunt copii și mno. Sunt timid și deși cunosc limba, câteodată mă emoționez și spun numai prostii. Ceva sugestii cum să-mi înving emoțiile de a vorbi și cum să-mi fac prieteni?

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Am putea vorbi in deutsch

| Anonim420 a răspuns (pentru RAY):

Deutsch kann ich schon, das Problem ist dass ich Freunden haben will, die aus meiner Klasse spielen PS4 ganzen Tag, keiner kommt draußen...

| FaraNumePls a răspuns:

Poți să începi să îți faci prieteni pe rețelele de socializare, ei să fie din Germania. Dacă te uiți puțin o să găsești zeci, sute de adolescenți de-o vârstă cu tine. Îi găsești pe grupuri.
Acum trecând la faza cu prietenii la școală. Încearcă să îți faci prieteni și din alte clase. Chiar daca nu o să vorbești cu toți tot merge. Vorbește cu câte unul. Îl iei mai ușor laughing gen dacă îl vezi că stă pe aceași banca cu tine (in parc etc) începi să îl întrebi chestii gen "Tu ești din..." Dar evident că o faci in germană laughing
Toate cele bune!

| Anonim420 a răspuns (pentru FaraNumePls):

Presupun ca ar fi o idee, o să încerc. Mulțumesc!