| wizopo2 a întrebat:

La scoala mai toata clasa ma crede timid fiindca nu tip si nu particip la "discutile de smecheri" din timpul orelor. Unele profesoare se intreaba de ce sunt asa de tacut. Prin pauze stau prin clasa si mai discut cu vreo 2-3 poate chiar mai multi colegi despre un oarecare subiect. Cu baietii in general vorbesc usor, fara nici o problema, cu fetele nu prea am ce sa vorbesc dar pot vorbi cu ele ( ce-i drept mai greu) cand sunt intrebat ceva. Insa cand sunt cu prietenii mei si intalnim alt grup de necunoscuti ( pentru mine ) ma blochez si nu stiu ce sa spun fiindca nu-i cunosc si astfel nu gasesc un subiect comun. Nu stiu de ce si colegii ma catalogheaza drept tacut si timid fiindca intr-o zi stau de vorba cu multi din clasa. Deci recunosc ca sunt timid, dar ce fel de timiditatate am si in ce stadiu s-ar putea incadra?

3 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Si eu sunt la fel ca tine...eu nu consider ca este neaparat timiditate, deoarece un om timid sta "inchis in el" si nu vorbeste aproape cu nimeni (inclusiv persoanele cunoscute).
Eu cred ca acest tip de comportament este un fel de: "gandesc inainte sa spun", nu timiditate.

| yasser25 a răspuns:

O sa rezolvi singur problema aceasta, de la sine, o sa vezi! Si daca e cineva in masura sa-ti dea un sfat sau o parere, aceeia sunt parintii tai pentru ca ei te cunosc cel mai bine!

| Dytzu1 a răspuns:

Se va rezolva in timp...tu mai vb cu ei.iar faptul ca nu raspunzi sau k nu-ti bati joc de profesori nu inseamna k esti tocilar sau fraier... ei te vor include in gasca imediat (smekeri'')