| IngerasulMicut a întrebat:

Salut.
Deci am o colega la mine in clasa care zice ca are anxietate dar nu are.
Nu are niciun simptom de anxietate. Efectiv. Nici diagnostic, s-a "diagnosticat" singura aparent.
Nu suport si nici nu am suportat vreodata o persoana care "fakeuieste" ca are depresie, anxietate si asa mai departe.
Spune mereu ca ea doar falsifica zambete cand e cu familia/prietenii (sigur o face pentru atentie, deoarece daca chiar INTR-ADEVAR ar falsifica zambete, nu ar spune la nimeni). Spune ca nu are prieteni. Incearca sa se comporte ca o persoana cu boli mentale (gen nu este atenta uneori, o doare mereu capul si toate cele). Spune ca cica are crize si ca ii "nebuna", cum ar fi se holbeaza la pereti, vrea sa se sinucida, rade maniacal etc.
M-am saturat, efectiv.
Cum pot sa ii explic ca NU are nimic? Dar fara amenintari sau din astea.
Funda!

Răspuns Câştigător
| Teo29 a răspuns:

Pai poate are ceva, dar ti-a zis doar tie. Nu te pronunta fara sa stii chiar toate datele problemei...

Discuta cu ea, prezinta-i varianta sa mearga la o sesiune de psihoterapie la psiholog si vezi ce reactie are. Oricum, daca e in depresie o va ajuta mai mult decat un sfat de la un alt coleg happy

8 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Bună! Nu ai ce sa le faci persoanelor acestora. De cele mai multe ori le-o ia prostia (cea cu rădăcini adânci, de neclintit) pe dinainte și atunci sunt de neoprit, ca vârcolacii la lună plină. Am întâlnit și eu persoane de genul, înaintate în vârstă, și pot spune că nici măcar cel mai bun psihiatru nu succede cu dânșii.

| sierra1 a răspuns:

"s-a "diagnosticat" singura ...sa ii explic ca NU are nimic?"

las-o-n pace, aerele de vedetă ofilită o să-i iasă singure din cap, ceva mai incolo

| Ofiintă a răspuns:

Anxietatea, respectiv și depresia se poate manifesta în mai multe feluri.
Practic, poate să difere de la individ la individ.
Se poate să intretii o conversatie cu cineva care este in depresie și să nu îti dai seama de acest ultim aspect.
Dar există și cazuri în care reușești să iti dai seama.
Nu toată lumea își exteriorizează sentimentele. Sunt mulți care suferă în tăcere.
Că există si categoria oamenilor care cerșesc atenție, se victimizează, este cu totul o altă discuție
Anxietatea poate să apară din prisma unor traume din trecut si mai ales dacă persoana respectivă nu are prieteni, isi petrece majoritatea timpului în singurătate.
Raportat la colega ta, nu avem de unde știi cu certitudine dacă este așa sau dimpotrivă.
Insă, nu înteleg motivul pentru care simti nevoia să o convingi de ceva de care nu esti sigură.
Dacă vrei să o ajuți, spune-i că niste sedinte de psihoterapie ar ajuta-o.

| DariaBoldor a răspuns:

Eu una care chiar am anxietate, încerc sa o ascund, după mine ar trebui sa o lași în pace pentru ca și eu cunosc oameni de felul asta, și am și eu o colega care tot se face ca are depresie și etc. Nu mi se pare normal sa te joci cu asa ceva pentru ca nu e de joaca cu depresia și anxietatea, eu am trecut prin amândouă dar am reușit sa trec peste depresie și am rămas cu anxietatea, nu doresc ca cineva sa treacă prin ce trec eu și ceilalți cu anxietate

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu ai ce sa ii explici, multa lume face asa.
Iar cei care zic ca AU si se "lauda" cu asta, duc doar lipsa de atentie. Nu mai judeca. Lasa asawinking

Tu vezi-ti de treaba ta, ii trece ei.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, ma indoiesc ca cineva s-ar da bolnav de o boala mentala, de dragul de a te scoate pe tine din sarite.
Este de altfel foarte posibil ca fata asta sa aiba depresie si anxietate si sa aiba simptome pe care tu nu ai cum sa le vezi, pentru ca nu esti medic si nu poti sa-i faci un consult psihiatric.
Trimite-o la medic, in loc sa o convingi ca nu are nimic, asa o poti ajuta!

| Andreeush a răspuns:

Spune-i să meargă la un psiholog.

| FDJYHRF a răspuns:

Sa zicem ca nu are nimic din ce spui tu darsigur are ceva pentru ca un om normal nu cred car face si spune asta pentru atentie