| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Din pacate, unui prieten de-al meu i-a decedat bunicul si de 2 zile tot vreau sa-i scriu, dar nu stiu ce sa-i scriu, as vrea ca mesajul sa fie unul care sa-l faca sa simta ca-i sunt alaturi, sa-l ajut cumva sa treaca peste aceasta intamplare nefericita,vreau sa-l ajut cumva,dar nu stiu cum pentru ca este prima data cand ma aflu in aceasta ipostaza si am frica asta in mine de a nu spune ceva gresit care sa-l faca sa se simte mai rau decat se simte acum. De preferat ca mesajul sa nu contina clisee, de exemplu: totul va fi bine, totul se intampla cu un motiv etc. As aprecia enorm daca m-ati putea ajuta cumva. Dau funda!

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

II spui ca-ti pare foarte rau de pierderea bunicului lui!
Ca ii esti alaturi cu sufletul si inima si daca are nevoie de tine, vei fi acolo pentru el.
Invita-l la o cafea, discuta cu el, arata-i ca-ti pasa... nu mergeti la crasma, nu-i da bautura, ca nu-i cazul sa sarbatoriti nimic.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i scrie nimic, daca iti este prieten bun, du-te la el si vorbeste-i, arata-i fizic ca esti alaturi de el!

| georgexx82 a răspuns (pentru Violleta2022):

Da, îmi este prieten bun, dar asta e, ca nu știu ce sa-i spun, nu am fost niciodată într-o situație de genul și mi-e greu să-mi găsesc cuvintele potrivite pentru a-l ajuta cumva

| georgexx82 a răspuns (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc mult! Dacă mai putea ajuta și cu cealaltă întrebare, cea cu mesajul pentru doamna psiholog ar fi perfect

| Violleta2022 a răspuns (pentru georgexx82):

II spui ca-ti pare foarte rau de pierderea bunicului lui!
Ca ii esti alaturi cu sufletul si inima si daca are nevoie de tine, vei fi acolo pentru el.
Invita-l la o cafea, discuta cu el, arata-i ca-ti pasa... nu mergeti la crasma, nu-i da bautura, ca nu-i cazul sa sarbatoriti nimic.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Păi, așa să scrii, fără clișee.