| anonim_4396 a întrebat:

Salut, inainte de a da testul pentru scoala de soferi chiar e nevoie sa faci un control la medicul oftalmolog? (sunt putin daltonist)

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Testul oftalmologic este obligatoriu!

| mihai69 a răspuns:

Chiar dacă ai „scăpa" de acel test, pentru dosarul de carnet ai nevoie de vizită medicală completă. Dacă oftalmologul spune că nu ești OK... nu ești admis. Atunci, la ce bun ai făcut școala?!? (pierzând timpul și banii aiurea)

| DavidoffUser a răspuns:

Poti fi sofer chiar daca esti daltonist!
Nu poti fi putin sau mult apropo.Ori esti, ori nu esti daltonist.

| DavidoffUser a răspuns (pentru DavidoffUser):

Boli care nu permit obţinerea permisului de conducere: afecţiuni oculare Potrivit Ministerului Sănătăţii, dacă un aspirant la carnetul de conducere are mai mult de opt la dioptrii nu poate obţine permisul. În schimb, dacă o persoană a pierdut un ochi, nu are voie să mai conducă timp de şase luni de la accident. Ulterior, el poate să şofeze, însă strict cu avizul de la medicul oftalomolog. Daltoniştii, în schimb, pot obţine avizul în funcţie de gravitatea bolii. Asta pentru că discromatopsia nu mai este trecută în lista afecţiunilor oculare pentru care nu se poate obţine permis de conducere.

http://adevarul.ro/......index.html