| GabrielIonica0408 a întrebat:

Salut,ma cheama Gabi si am 15 ani. Cred ca am o problema grava.
Ieri, luni, am gasit un numar de telefon in banca mea de la scoala. L-am intrebat pe un coleg daca are curaj sa sune si acesta a sunat, a raspuns o femeie si noi nestiind cine e acesta a injurat-o. Dupa am aflat ca era doamna directoare. Aceasta i-a recunoscut vocea dupa azi, marti, ne-a chemat la ea sa recunoastem. Am recunoscut ca am sunat dar n-am stiut cine e. Dupa ea si doamna diriginta ne-au amenintat ca ne pun 4 la purtare si nu mai intram in evaluarea nationala. Se poate sa ne puna 4?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inteleg sa-i scada nota la purtare colegului tau, a fost grobian, dar tie de ce sa ti-o scada, mai ales ca spui ca n-ai facut nici o abatere.
In orice caz scaderea notei la purtare pe un semestru nu are nici o legatura cu prezentarea la evaluarea nationala. Abia daca media anuala ar fi sub 6 ramai repetent si repeti cl. a VIII-a.

8 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Păi au dreptul să vă scadă nota la purtare.
Ce ați făcut a fost foarte urât.

| GabrielIonica0408 explică (pentru Andreeush):

Sunt perfect constient de asta, am fost fraieri ca nu stiam cine este.

| Andreeush a răspuns (pentru GabrielIonica0408):

Nici dacă știa-i cine este nu ar fi fost frumos.

| Nemessys a răspuns:

Dar stai... cine a pus numarul de telefon al directoarei in banca ta?

| GabrielIonica0408 explică (pentru Nemessys):

Pur si simplu l-am gasit.

| eckblume a răspuns:

Se poate sa va exmatriculeze. Asa a procedat o directoare de la scoala unei prietene acum cativa ani -> diferenta e ca baiatul a sunat-o special sa o injure.
Daca v-a amenintat inseamna ca are bunatatea de a va ierta. Adica putea sa va puna direct 4 si gata.
Modalitatea cea mai sigura de a scapa cu media la purtare curata e sa vina mamele voastre la directoare si sa discute cu ea. Iar voi sa luati cate un buchet de flori (in mare parte imbuneaza profesoarele) si sa spuneti cat de mult va pare rau... ca aveti examen si e pacat. o sa va distrugeti viitorul -> ceva sa sensibilizati. ( de fapt mai intai sa mergeti voi la directoare si daca nu functioneaza, cereti ajutorul mamelor/tatilor).

| GabrielIonica0408 explică:

Daca se intampla sa ne scada nota la purtare, ne va afecta cand vom vrea sa ne inscriem la liceu?

| GabrielIonica0408 explică:

Mie imi zice ca vrea sa-mi scada deoarece l-am instigat sa sune, ca sunt complicele lui.