| anonim_4396 a întrebat:

Salut,marti vine mama la scoala.
Am mai lasat o intrebare in care intrebam ce sa fac pentru ca am injurat niste colege proasta cu fite. (Nici macar nu le-am injurat, le-am facut proaste si au inceput sa zica ca le-am spus eu parasute) deci va dati seama. M-a certat dirigintele o ora intreaga si o sa imi tot tina predica, pentru ca le simpatizeaza un ultimul hal. Pana si pe cel mai bun copil din clasa l-au acuzat ca le injura, pentru ca el s-a mutat in ora de fizica intr-o banca cu un alt baiat, nu pricep ce-i asa grav.
Bun, deci marti vine mama la scoala la ora de dirigentie sa vada notele, acolo nu e problema ca le stie deja si nu o sa aiba vreo surpriza.
Dar dirigintele o sa-i spuna ce s-a intamplat si o sa ma faca de ras in fata tuturor. Mai ales daca se mai baga proastele alea sa inrautateasca situatia.
Eu n-am ce sa-i zic cand e si dirigintele de fata, ca el o sa-i spuna ca mint si ca nu vreau sa recunosc. Ce as putea sa fac sa trec mai usor peste? Eu n-am facut nimic si am picat ca prostu de vina din cauza fițoaselor alea sad.
De obicei sunt foarte linistit si n-am o problema daca tipa/se ia cineva de mine, sunt foarte calm.

5 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand spune-i mamei tale despre ce e vorba. Poti fi sigur ca dirintele ii v spune mamei tale.
,,Proaste'' nu e injuratura,dar e jignire.
Cum adica,,nu recunosc''' Si de ce sa nu recunosti?
O greseala recunoscuta e pe jumatate iertata. Invata sa-ti recunosti greselie.
Ar fi bine sa iti ceri scuze de la colegele tale, poate scapi fara nota scazuta la purtare, scapi doar cu mustrare, Daca nu recunosti, mai faci si gura situatia se agraveza.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Ii explici mamei tale situația când ajungeti acasă. Si eu am fost într-o situație asemănătoare doar ca acolo s-a lăsat cu bătaie si un scaun în cap si când a fost ședință cu părinții m-au luat la tură diriginta si mama ăluia si le-am spus clar în fata fără jenă că el a început să vorbească aiurea plus ca a dat primul. Pe urmă mi se rupe siala nu o mai spus nici pas. După ce am tras... Cu driga dar a meritat, nu am cedat si până la urmă tot ala a iesit cu buza umflată laughing. Deci ii spui când ajungeți acasă si gata.

| FaraNume1245 a răspuns:

Ii explici mamei tale cum sta treaba, cel mai bine, spun eu, inainte de a merge la scoala.

| Kathrinex a răspuns:

Spune-i mamei. Spune-i cum stă treaba. Ca să te creadă e necesar să nu fi fost un eveniment în care să o minți și să te prindă cu minciuna. Succes! big grin

| anonim_4396 explică (pentru Kathrinex):

Mi-a fost frică să-i spun, dacă nu m-ar fi crezut nu ştiu ce pățeam, e exigentă rău. Iar dacă o pun să-i intrebe pe cei din clasă cum s-a intamplat intervine idiotu de diriginte sa spuna ca el le crede oricum pe tâmpitele alea.