| marthasandraclandi a întrebat:

Nu va bateti joc de mine va rog. Aceasta aplicatie se numeste TPU cu un motiv, nu? happy De cateva luni mananc foarte sanatos, fac in fiecare zi work-outuri si nu am mai pus gura pe ceva dulce de o vesnicie. Doar fructe. Ieri a fost ziua de nastere a unei rude si mi s-a facut atat de pofta ca am mancat doua felii de cheesecake. A doua zi am mai mancat doua jumatate cam asa. Feliile nu era cele normale de tort, erau mai mici putin. Intrebarea mea este, credeti ca ma va afecta rau aceasta mica "iesire"? Ar trebui sa fac mai multe workouturi? Sa nu mai mananc toata ziua? Nu mai pun gura pe dulce de azi serios. Tocmai am mancat o salata (ca de obicei) si ma framanta constiinta ://

6 răspunsuri:
| Cosmin89321 a răspuns:

Ba omule, nu poti sa elimini complet unele chestii din viata ta. Totusi, ca sugestie, ar merge sa mananci si carne macar de doua ori pe saptamana daca nu iei proteine. Pieptul de pui nu ingrasa.

| Xinnicut a răspuns:

Omule incerci prea mult am la mine cateva raspuri date la alti despre nutritie uitate daca vrei dar crede-ma de 2 ani fac work-out zilnic la 14 ani am 180 si pun pe aia de 16 ani la ce vor ei, dar nu am o nutritie cu care trag pana in panzele albe doar manac la ore fix nu mult gen mananc pana nu mai mi-e foame nu pana crap sau tot din farfurie, de asemenea beau apa multa si vin/must ajuta circulatie viteza vene rezistenta etc, uitate raspunsuri ca nu ma repet dar nu te va deranja eu mananc zilnic dar am patratele ai zis ca nu manc numa salata si tata ziua lucrez la sate sau cv de fapt la bloc si dorm?

| Ursati_Danu_1994 a răspuns:

Ai trebui 1 data la 2 saptamani sa iti cumperi ce vrei si sa manci pana pocnesti ca un fel de recompensa dar poti manca doar daca tii dieta corecta si te antrenezi...

| M2gd2R a răspuns:

Eu zic să continui workout-urile ca de obicei. Din punctul meu de vedere nu poți să nu mănânci deloc dulciuri (ori de casă ori cumpărate), s-ar putea să spun asta și din cauza faptului că îmi plac foarte mult.
In fine, ideea e că nu este ok să fii chiar super strict, până la urmă daca ai câte un cheat day nu este o crimă. Doar dacă ești ceva model și trebuie să fii in formă vrei nu vrei.
Plus că, în momentul în care spui că vrei să mănânci sănătos, este recomandat să nu fii foarte tipicar. Fiindcă în momentul în care îți impui reguli, îți vine mai tare să le încalci.

| marthasandraclandi explică (pentru M2gd2R):

Deci daca imi continui antrenamentele nu se depunde "ziua" asta nu?

| M2gd2R a răspuns (pentru marthasandraclandi):

Normal că nu. Mă gândesc la faptul că pe lângă avantajele asupra sănătății, tu faci sport și ca să arăți bine. Ține și de calorii, de exemplu tu astăzi arzi 500 calorii și mănânci în plus o ciocolată ce are 400 calorii, aici e clar că nu te afectează.