| Alexandru_Theo_1992 a întrebat:

Salut rămân corigenta la matematică din cauza situaţiei neîncheiate dar eu am eu nu am absenţe ce note am două eu sunt de credinţă ca profesoara nu a vrut saa treaca tin sa mentionez nu aveam nici o absenta pe deasupra un 6 la teza si inca un 7 ce sa fac va rog frumos asta se închidă mediile

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

La Limba Română nu rămâi ( nu ai rămas ) corigent ( ă )? =))
Apropo : bănuiesc că eşti băiat...

NU ţi s-a încheiat media deoarece NU ai avut destule note!
Din întrebările anterioare observ că eşti la un Liceu Economic, clasa a 9-a : acolo faci 3 ore de Matematică/săptămână - deci, sunt necesare MINIM 3 note + teza!
http://eprofu.ro/......ologic.pdf

"Art. 189. -... (4) Numărul de calificative/note acordate semestrial fiecărui elev, la fiecare disciplină de studiu, exclusiv nota de la lucrarea scrisă semestrială (teză), după caz, trebuie să fie cel puţin egal cu numărul săptămânal de ore de curs prevăzut în planul de învăţământ.
Fac excepţie disciplinele cu o oră de curs pe săptămână, la care numărul minim de calificative/note este de două.
(5) În cazul curriculumului organizat modular, numărul de note acordate semestrial trebuie să fie corelat cu numărul de ore alocate fiecărui modul în planul de învăţământ, precum şi cu structura modulului - pe componentele teorie/laborator tehnologic/instruire practică, de regulă, o notă la un număr de 25 de ore.
Numărul minim de note acordate elevului la un modul este de două.
(6) Elevii aflati în situatie de corigenta vor avea cu cel putin un calificativ/o nota în plus fata de numarul de calificative/note prevazute la alin. (4), ultimul calificativ/ultima nota fiind acordat, de regula, în ultimele
doua saptamâni ale semestrului, cu conditia ca acesta sa fie prezent la ore. " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Fără note destule NU ai cum să rămâi corigent/ă deoarece NU ţi se încheie media!
Vei rămâne cu situația NEÎNCHEIATĂ :(

Dacă eşti cu situaţia şcolară NEÎNCHEIATĂ pe semestrul 1, vei fi declarat/ă "amânat/ă" pe semestrul 1!
În acest caz, va trebui să-ţi închei situaţia şcolară în primele 4 săptămâni din semestrul 2!

"Art. 199. - Sunt declaraţi amânaţi, semestrial sau anual, elevii cărora nu li se poate definitiva situaţia şcolară la una sau la mai multe discipline de studiu/module din următoarele motive:
a) au absentat, motivat şi nemotivat, la cel puţin 50% din numărul de ore de curs prevăzut într-un semestru la disciplinele/modulele respective.
b) au fost scutiţi de frecvenţă de către directorul unităţii de învăţământ în urma unor solicitări oficiale, pentru perioada participării la festivaluri şi concursuri profesionale, cultural-artistice şi sportive, interne şi internaţionale, cantonamente şi pregătire specializată;
c) au beneficiat de bursă de studiu în străinătate, recunoscută de Ministerul Educaţiei Naţionale;
d) au urmat studiile, pentru o perioadă determinată de timp, în alte ţări;
e) nu au un număr suficient de calificative/note, necesar pentru încheierea mediei/mediilor sau nu au
calificativele/mediile semestriale ori anuale la disciplinele/modulele respective, consemnate în catalog de
către cadrul didactic, din alte motive decât cele de mai sus.
Art. 200. - (1) Elevii declaraţi amânaţi pe semestrul I îşi vor încheia situaţia şcolară în primele 4 săptămâni de la revenirea la şcoală.
(2) Încheierea situatiei scolare a elevilor prevazuti la alin. (1) se face pe baza calificativelor/notelor consemnate în rubrica semestrului I, datate la momentul evaluarii.
(3) Încheierea situatiei scolare a elevilor amânati pe semestrul al doilea, a celor declarati amânati pe
semestrul I si care nu si-au încheiat situatia scolara conform prevederilor
alin. (1) si (2) sau amânati anual se face într-o perioada stabilita de conducerea unitatii de învatamânt, înaintea sesiunii de corigente. Elevii amânati, care nu promoveaza la una sau doua discipline/module de studiu în sesiunea de examene de încheiere a situatiei scolare a elevilor amânati, se pot prezenta la sesiunea de examene
de corigente." - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

| DeathOfDreams a răspuns:

La română n-ai?
*stai să mai citesc până descifrez*

Păi n-ai avut destule note. Și da, probabil n-a vrut să te treacă.
Oricum, ți-o încheie în semestru' doi