| fuckbbi a întrebat:

Sunt adolescenta, am 13 ani si am mari probleme sad
Am doua prieten X si Y.
Sa incepem cu prietena X.
Acum 3 saptamini am stat in spital cu pneumonie, iar acum jumate de an ea a stat in spital cu dureri de picior. In acest timp cit ea a stat in spital, eu am sunat-o regulat, am continuat sa imi fac griji pentru ea si odata am si la ea (cu toate ca eram departe mi-am convins parintii, m-am certat cu ei insa am mers sa o vizitez, iar pe drum i-am luat fructe...). Atita timp cit eu am stat in spital, ea nici nu m-a sunat, nici nu mi-a scris un mesaj, nici nu m-a vizitat, motivind ca nu are bani pe cont. Dupa ce am iesit din spital la scoala am aflat ca o alta colega de a noastra de clasa sta ACASA cu pneumonie, iar ea s-a apropiat de mine si mi-a zis : "Dar cum A sta acasa cu pneumonie, dar tu in spital?" mi-a zis intr-un mod, ca cind eu am mintit si nu am stat in spital, doar ca am vrut toti sa-mi plinga de mila, ceea ce nu a fost asa sad
Credeti ca mai merita sa prietenesc cu ea dupa toate acestea? Vreau sfaturi sunt distrusa. sad sad

Urmatoarea prietena va fi Y.
Se supara foarte repede, trebuie doar sa stau cu ea, sa fac ceea ce vrea ea, cu toate ca ma considera cea mai buna prietena cind mergem la bufet sa-si cumpere ceva, rareori ma serveste si pe mine, maninca singura. Dar, nu conteaza eu oricum nu vreau nimic de la ea. De la o vreme si-a cumparat Samsung Galaxy S4 si crede ca toti ii sunt datori, e foarte mindra si mereu ii in centru atentie faptul ce o face din alitata ce era sa se transforme in Galaxy Alintata.
Mergem impreuna la istorie adaugator, iar zilele trecute ea mi-a zis sa mergem si la matematica, deoarece EA nu intelege tema, cu toate ca eu ma descurc perfect. Cind i-am zis ca eu inteleg tema si nu vreau sa merg ea s-a suparat pe mine si mi-a zis ca o prietena adevarata nu ar lasa-o.
Joi i-am zis ca probabil sa merg la mare, i-am zis posibil, ca nu se stie precis. Vineri nu am mers la scoala, deoarece aveam febra. Dupa lectii vineri toata clasa m-a sunat sa ma intrebe cind plec la mare, cu toate ca eu i-am zis posibil. Ea a zis la toti ca eu merg la mare si nu voi veni la scoala o saptamana.
Cum pot eu sa mai vorbesc cu persoana care nu-si poate tine limba dupa dinti, dar umbla cu ea pe spinare, si cei mai funny, ca nu i-a zis dirigintei doar, dar la toti, pentru ca ea cind raspunde tema vorbeste parca moare, dar cind l-a birfit e prima!

Nu stiu de ce, dar daca sincer ma simt o jucarie. Faza este ca eu le-am rabdat pe toate astea pina acum pentru ca nu mai aveam alti prieteni si ele isi bateau joc de mine si ma manipulau cum doreau, acum insa parca m-am schimbat insa sa le vad sau sa-mi vorbeasca cred ca la fel le-as ierta cu toate ca in suflet le URASC pina la moarte.
Ajutor :X

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Eu "sunt mare", si nu rad chiar asa mult cand ma lovesc de probleme similare. Adica, daca fac ceva pentru o persoana, ma astept ca si persoana respectiva sa faca ceva pentru mine, daca voi avea nevoie de asta. Si cand nu se intampla asta, este destul de naspa, mai ales daca te bazai pe ajutorul persoanei respective.

15 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

E foarte simplu. In viata, unii oameni te trateaza la fel (sau similar) cum ii tratezi si tu, iar altii nu. Cu timpul o sa inveti ca cei care nu te trateaza la fel cum ii tratezi tu trebuie indepartati din viata ta. Gaseste-ti alti prieteni. Asta nu e valabil numai la 13 ani, ci la orice varsta.

| HaHaGirl a răspuns (pentru Radu284):

Banuiesc ca si tu ai 13 ani, astea nu sunt probleme astea sunt copilarii cu care orice copil sau ma rog aproape orice copil se confrunta cu ele la varsta asta sau mai mica, cand veti creste veti vedea cu adevarat ce inseamna sa ai o problema reala nu o copilarie

| Radu284 a răspuns (pentru HaHaGirl):

Oh? Asta zice fata care a zis si ca "De prosti ce sunt barbatii ca m-am saturat de ei[...]"? Ai 20 ani, mai ai un pic de timp sa te lovesti de probleme similare in viatawinking Eu prima oara m-am lovit de ele (naspa) pe la 22 ani.

| HaHaGirl a răspuns (pentru Radu284):

Fiecare e cu viata lui, chiar daca am numai 20 am intampinat multe probleme grave si serioase nu copilarii ca si in cazul de fata, da sunt prosti, eu una consider ca desi femeile sunt facute proaste si neindemanatice tot noi suntem mai puternice decat barbatii si mai destepte si nu ma fa sa dezvolt subiectul ca nu vreau si nici chef nu am, ar trebui sa-ti dau niste argumente care probabil ti-ar rani orgoliul de esti asa revoltat cu ceea ce am spus.

| Radu284 a răspuns (pentru HaHaGirl):

Ce te face sa crezi ca sunt revoltat? Sau ca ai putea sa-mi ranesti orgoliul?

| HaHaGirl a răspuns (pentru Radu284):

Faptul ca ai cautat prin raspunsuri sau ce ai facut tu de ai scris replica aia, ma rog vorbeam despre altceva, esti tu prea mic la 22 ca sa-ti vb eu de asa ceva, mititelu' de tine, daca tot ai avut asa probleme nasoale s-ar putea sa nu fi asa mic

| Radu284 a răspuns (pentru HaHaGirl):

Vai, ce condescending suntem noi astazi happy

| HaHaGirl a răspuns (pentru Radu284):

Mda,cum vrei tu laughing

| Bøøgey a răspuns:

Mama, da' ai probleme, nu gluma.

| HaHaGirl a răspuns:

Esti o copila cu niste copilarii des intalnite pe care le consideri tu probleme, cand vei fi mai mare vei rade cu pofta motivul fiind aceste ''probleme''.

| fuckbbi explică (pentru HaHaGirl):

Nu cred...

| HaHaGirl a răspuns (pentru fuckbbi):

Acum nu dar mai incolo da, eu mereu rad de asa zisele mele ''mari probleme'' din copilarie, sunt niste griji prostesti si fara sens.

| fuckbbi explică (pentru Radu284):

Si crezi ca ar trebui sa le iert? Sau sa mai discut cu ele?

| Radu284 a răspuns (pentru fuckbbi):

Iarta-le, mai discuta cu ele, dar nu le mai trata ca pe cele mai bune prietene.

| Radu284 a răspuns (pentru HaHaGirl):

Eu "sunt mare", si nu rad chiar asa mult cand ma lovesc de probleme similare. Adica, daca fac ceva pentru o persoana, ma astept ca si persoana respectiva sa faca ceva pentru mine, daca voi avea nevoie de asta. Si cand nu se intampla asta, este destul de naspa, mai ales daca te bazai pe ajutorul persoanei respective.

| LaurSacalu a răspuns:

Uite un adevar.X si Y nu sunt prietenele tale.