| anonim_4396 a întrebat:

Sunt băiat am 15 ani si de o vreme nu am mai crescut deloc in înălțime, am 165 si vreau sa știu daca asta m-ar ajuta. Sau recomandati-mi voi ceva

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Keep calm and relax - (parcă așa se zice!) mai crești vreo 2 ani

| Reghqen a răspuns:

Sunt niște perioade de stagnare în timpul creșterii, adică se poate întămpla ca o persoană să se opreasca din creștere la o anumita vârstă (exemplu 16-17 ani), iar apoi procesul de creștere să se reia în jurul vârstei de 20 de ani sau în cazuri excepționale 24-25 de ani.
Tu de abia ai început creșterea, dacă ai părinții înalți sau măcar tatal, sau bunici, strabunici, verișori înalți sunt șanse 80% să fii și tu înalt iar până ce se termină finalizarea dezvoltarii corpului bărbatesc (25 de ani) poți crește și 20-30 centimetri, depinde de genele tale, de la ce înălțime au toți, dacă ai tatal, bunici, strabunici, verișori eccetera peste 175-180 centimetri poți ajunge și la 185-190 centimetri lejer.