| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU am 13 ani. Stiti astazi m-am certat foarte rau cu tata el esti gen tipul rau si dur cu mine.Pe fratele meu il tine in puf are 18 ani ia luat masina chiar inainte sa i implineasca si nu de asta dar pe el cum face o prostie nu i face nimic pe mine cu am facut ceva ma tine foarte serios doua saptamini o saptamana sau chiar o luna in cas si fara calculator 3 5 zile si asta ma doare foarte tare.
Astazi la teza la mate am luat nota 4 si la romana nota 9 i-am spus lui tata si acum toata vacanta de craciun a zis sa stau in cas fara calculator si el a luat 7si8 si nu i-a facut nimic dar cand am luat eu 7 si 8 anul trecut ma pedepsit o saptamana fara pc si 2 in cas n-am mai zis nimic dar pe el il tine in puf si ma deranjeaza foarte tare spuneti-mi ce sa fac ma gandesc sa plec de acas dar nu stiu orkum sunt disperat va rog ajutati-ma. Dau si funda numai va rog ziceti mai multe sfaturi

Răspuns Câştigător
| giovannutzu a răspuns:

Eu zic sa nu fugi de acasa pentru catal tau ati vrea binele vrea sa inveti bine sa ajungi cineva an viata sa nu trebuiasca sa muncesti din greu sa ai o bucata de paine. poate vede ca fratele tau nu are nici un viitor in viata si de aceea al lasa in pace.si pe mine ma pedepsea parinti.si 4 e nota foarte mica.pe mine pentru nota asta ma batea nu ma pedepsea.deci e mai bine sa te pedepseasca.si tu incearca sa anveri mai bine.

1 răspuns:
Apache
| Apache a răspuns:

La 13 ani nu prea ai gandirea limpeda...crede-ma ca in final cel mai probabil are dreptate!
E mai dur cu tine pentru ca are pretentii mai mari de la tine ...fractu are 18 ani ...sincer mai pe romaneste il doare in basca de el!
Cu tine in schimb are planuri mai mari.si de asta e asa de strict cu tine!
SI nu e o solutie sa fugi de acasa... pune-ti intrebarea unde sa te duci.si abia apoi gandeste-te la asta!
2 ) De ce nu vorbesti cu el asa cum vorbesti acum cu noi? cam toti tatii sunt autoritari, dar daca stai sa ii iei la vorba, sunt surprinzator de intelegatori