| IGPI a întrebat:

Am mai pus o intrebare recent legata cam de acelasi subiect, adica de scoala, sunt la liceul de arte din Cluj (clasa a 7 a) (sunt transferat din Republica Moldova asa ca trebuie sa fac clasa a 7 a inca odata) in clasa nu prea e nimeni cu pasiuni comune cu mine (arhitectura, istorie, geografie, etc) deci in general nu prea intru in contact cu colegii mei care sincer, mi se pare ca sunt extrem de imaturi si fizic si la cum se poarta si ce glume au, am un singur,, prieten" adica un baiat cu care mai vorbesc din cand in cand dar nu e cine stie ce.Ideea e ca nu pare sa ma adaptez si in general nu simt nevoia neaparata de a comunica cu oameni (adica sunt obisnuit sa fiu exclus ) doar ca in clasa am observat o fata aaaataat de draguta si sincer as vrea sa discut cu ea, e mai scunda, tacuta si are 2-3 prieteni cu care iese in pauze si e exact persoana din clasa cu care am ocazia sa interactionez cel mai putin si sincer nu cred ca ea sau prietenii ei ar fi dornici sa vin eu sa le zic,, salut, eu sunt Pavel si vreau sa fim prieteni" (sincer si mie mi se pare ca ar fi penibil si m-as simti extrem de incomod) deci nu prea stiu ce sa fac.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Incearca, pentru ca nu ai ce pierde.
Incepe prin a o saluta si purta discutii banale, despre scoala, ore, lectii, vreme... si dupa ce stabilesti cat de cat, o buna comunicare cu ea, poti sa-i spui ca o placi si ai dori sa-ti fie prietena, daca si ea doreste.

| Andreeush a răspuns:

Cu asemenea "optimist" nu ajungi prea departe.
Încearcă să te integrezi, dacă nu te străduiești să comunici cu cei din jurul tău nu rezolvi nimic.
Vorbește cu ea, fii mai îndrăzneț.