| wizopo2 a întrebat:

Am o întrebare care nu-mi dă pace de câteva luni și la care nu i-am găsit un răspuns. La școală, când mă plimb pe hol îmi apar în față tot felul de ciudați care încep să se screme la mine, să se strâmbe, să chicotească, dar habar n-am de ce. Merg normal, arăt normal. Pe deasupra unii îmi știu chiar și numele. De unde, habar n-am. Azi chiar mi s-a i
întâmplat pe stradă, când mergeam în oraș, să dau de un grup de vreo 3-4 inși. Am trecut pe lângă ei și imediat după, unul dintre ei mi-a adresat o batjocură în legătură cu căciula pe care o purtam. Nu l-am luat în seamă și am trecut mai departe. La întoarcere ghiciți peste cine am dat, tot grupul acela. Am luat-o pe un drum lăturalnic și în timp ce mă îndepărtam de ei, unul din grup a început să mă strige pe nume să stau. Iarăși, habar n-am de unde îmi știe respectivul numele. Am continuat sa merg și am scăpat de ei, dar presimt ca data viitoare va fi la fel. De ce mi se întâmplă acest lucru? Cum aș putea să scap de batjocura aceasta?
Mulțumesc mult pentru ajutor!
O zi bună!

1 răspuns:
| drogh a răspuns:

Probabil s-a vorbit foarte mult de tine şi de acolo îţi ştiu numele. Nu trebuie să îi bagi în seamă pentru a nu crea conflicte interminabile. Pur şi simplu tratează-i cu indiferenţă. Asta e cea mai puternică armă. Ştiu că este enervant să se tot bage în seamă cu aceeaşi batjocoră însă nu le poţi da o lecţie fiindcă ar însemna să te cobori la nivelul lor.