| anonimul0724 a întrebat:

Salut TPU, am o mica mare problema, am 18ani sunt baiat si cred ca sufar de un extra narcisism, sa va explic cum sta treaba, imi place foarte mult sa ma ingrijesc, mai ales parul imi place sa fie mereu spalat (chiar si de 2 ori pe zi)imi place mereu sa-l aranjez si am zile in care nu-mi place cum imi sta si il stric si ma super enervez etc(ma simt mai rau decat o fata). Ma uit de 100ori pe zi la mine in oglinda, uneori ma consider super frumos si alteori ma uit la mine si mi se pare ca-s oribil, va rog comunitate ajutati-ma cu un sfat ceva va rog.

8 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Nu e rau sa te preocupi de imagine ta dar nu exagera cu lucrul asta. Eu cred ca cel mai probabil este doar o perioada pe care o traversezi acum iar cu timpul nu o sa te mai preocupe chiar atat de rau.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sparge oglinda.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Și eu sunt narcisist și te înțeleg perfect. happy Lupt cu asta și sunt exact ca tine. big grin Te susțin și nu cred că putem scăpa atât de ușor, dar putem învăța cum să trăim cu asta frumos. big grin Răspuns câștigator? happy

| anonimul0724 explică (pentru 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90):

Mai astept niste raspunsurihappy

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns (pentru anonimul0724):

Ok, nici-o problemă big grin Eu, doar știu cum e, că mă reflect mereu ca un obsedat, maniac în geamuri. laughing Îmi fac freza, îmi dau parul în sus și multe altele. sad Sfidez și rănesc mereu pe mulți prin asta, sunt un fel de psihopat, excentric, bizar sad Nu vreau să rănesc pe nimeni și totuși o fac și îi hărțuiesc prin simpla existență. sad Și la tine e la fel?

| Olsen a răspuns:

Te și rujezi? Dres porți noaptea?
Nu va te simți mai rău decât o fata, ești un băiat și un purtător ilegal de organ.
Arunca oglinzile alea pana nu te transformi și faci parada modei prin centru, parada gay fast.
Vinde oglinzile alea, fi bărbat ce naibii, dezvolți TOC cu timpul daca nu te deznobisnuiesti. E ok sa fi cât de cât metrosexual sa te îngrijești, dar nici chiar asa frate las-o in coiul lui stângul.
Deja delirezi de atâta narcisism cumetre.
Fi și tu mai masculin, da cu pumnul în masa când ți se face o nedreptate, indiferent în ce institut te afli ia o portavoce cu tine și fă-ți simțita prezenta, mute lasă călcat în picioare de nimeni, când te enervează un mos dai cu poșeta din fundul grădinii în cap, arata atitudine man.
Freza îți stă marfa, lasă freza, contează sa fi igienic, parfumat, și sa combini și tu fete faine, ieși în club cu ele, dansezi cu ele, bați podeaua, una alta. Le îmbeți, le dai vrăjeală ca ai părinți politicieni, doctori, și apoi le duci la un hotel, pensiune sau la tine acasă, apoi ști tu continuarea pomohaci happy
Lasa freza dude ca te castreaza hingherii, babardeaza cât mai multe fete, Protejează te, bea, călătorește, Vizionează un film, dezvoltate personal, cauta sa ai un hobby, o pasiune ceva.
Tunde-te cu sapa în părți și în fata cu dalta, ai innebunet la c.ur cumetre ce e cu tine?
Asa faci când ești răcit la ovare?
Te rog eu sa renunti la prostia asta ok man? Pe fete nu le interesează parada gay fast, contează sa fi băiat_de_baiat, cu caracter, sa fi politicos și civilizat, pui prea mult preț pe un lucru insignifiant, cui ii pasa de freza ta? Lui cocosatul de la NOTRE-DAME?
O sa dezvolți tulburare obsesiv compulsiva dacă nu te cumintesti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Olsen):

Nu inteleg care e problema ca un baiat sa se macheze, sa poarte fuste, tocuri sau pur si simplu sa fie feminin in general.
Cu toate ca cel mai probabil nu e,
dar si daca e homosexual, de ce il judeci?
Ti-a facut vreodata vreun gay ceva rau?
De ce noua, romanilor, ne place sa raspandim judecata fara niciun motiv? laughing
Nu asa iti faci validata masculinitatea, umilind alti narbati. Pe bune, nu. Nu asa esti,, cool" sau o sa,, te placa fetele" daca acesta este scopul homofobiei tale, si cel mai probabil asta e.
Asta e masculinitate toxica.
Am vazut prea multa homofobie si ura gratuita intr-un singur comentariu. happy
Cum am zis, poti sa nu susti lgbtq+.
Dar macar respecta-i. Daca si tu vrei sa fii respectat la randul tau.

Unui barbat adevarat nu ii pasa ce fac alti barbati si nu ii umileste.

| Olsen a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram sarcastic. Nu e ok sa îl preocupe freza toată ziua, pierdere de timp, si nervi în + pentru un lucru insignifiant.
Sa meargă la ștrand, sa agățate tipe, sau ce ii place lui, nu sa se obosească cu asa ceva, e bine ca se spala dar mai bate vântul freza se mai strica, sau nu o dat cu fixativ, nu știu ca eu nu ma dau cu asa ceva, și eu eram preocupat înainte când eram bighidiu de freza dar nu asa obsesiv cum e el.
O luati prea personal, puneți prea mult patos pe un site unde-s numai trolli și neserioși, eu am glumit cu el, subtil i-am recomandat ce ar trebui sa facă în mod normal la vârsta lui nu sa stea toată ziua în oglinda.