| anonimul0724 a întrebat:

Salut TPU, va rog am nevoie de un sfat/ajutor.
Deci hai sa va explic, sunt baiat, am aproape 18 ani și sunt dependent de oglinda/aspectul meu fizic.
Ma uit și de 100ori pe zi în oglinda sa vad cum arat, cum imi sta parul chiar dacă sunt doar eu in casa și n-am niciun gand de plecare, imi place sa fiu perfect, parul meu sa fie perfect, ma simt mai rau ca o fată.
Mai ales cu parul meu este problema imi place sa fie perfect, imi fac baie și de 2ori pe zi pe cap ca să-mi pot aranja parul cum imi place mie și deseori nu-mi iese cum vreau eu si ma frustrez foarte tare pe chestia asta.Nu stiu care e problema dar simt ca e o problema destul de grava. Mi-ati fi de mare ajutor dacă m-ati putea ajuta cu un sfat ceva, mulțumesc frumos comunitate!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Ralucagreen23 a răspuns:

Buna, în primul rand vreau sa iti între foarte bine în cap faptul ca nu ai absolut nicio problema, nu e nimic în neregula cu faptul ca vrei sa arati mereu bine!
Invata sa te iubești, sa te apreciezi si continua sa te îngrijești exact asa cum iti place, oricând si ori de câte ori simti nevoia!
Cu timpul toate astea se vor duce pe apa sâmbetei si nu vei fi mereu atat de fixat pe partea aspectuasa!
Continua sa te uiți în oglinda de câte ori simti nevoia, complimenteaza-te, încearcă mai multe coafuri, afla ce iti place si ce nu, invata sa iti iubești fiecare parte a corpului, nu doar sa o perfecționezi!

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Se zice să spargi oglinda. Altă variantă este să te razi în cap. Alta, este și asta o compoetare obsesiv complusivă, nu te poți opri și se tratează. Alta este regula celor 5 minute, este cea mai grea, dar te poate ajuta și în alte situații limită. Împarte viața, da viața, în intervale de 5 minute, și să te decizi ca în fierare interval de 5 minute să faci ceva foarte, foarte important, să faci, să duci la îndeplinire și să termini. Astfel nu vei mai avea timp de lins pe păr ca mâțele.

| UnDiavol a răspuns:

Las-o dreacu 100 ori pe zi )))

| aimullah123 a răspuns:

Poate esti metrosexual. Cauta informatii pe net despre asta.

| Ven1ne a răspuns:

Încearcă să nu-ți mai pese așa mult de cum arăți, idk nu mă pricep