| Mihaiflorin14327 a întrebat:

Salut TPU! Am si eu cateva probleme si vreau sa scap de ele,cum ar fi sunt timid, sunt retras, nu stiu sa comunic, am multe emoții, sunt foarte fricos. Pot sa zic ca sunt nataru, fatalau, nu ma descurc cu nimic, cum as putea sa scap de ele? Doresc sfaturi de la persoane care au avut aceste probleme si au reușit să scape...mai exact vreau sa devin o persoana foarte vorbareata si prietenoasă și sa pot sa ma integrez in grupuri etc(mersi de înțelegere)

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cauta in Youtube fara sens tv ala e bun pentru tine

| sierra1 a răspuns:

"sunt timid, sunt retras, nu stiu sa comunic"

pentru asta, vezi aici:

https://www.eva.ro/......-8487.html
--------------------------------
"sunt nataru, fatalau"

pentru asta nu este soluție

| Katherine99 a răspuns:

În aceeași situație am fost și eu până în al doilea an de liceu când am realizat că grupul din care făceam parte nu mă avantaja și chiar mă transforma într-o persoană mult mai nesigură pe mine și introvertită.
Exersează prin site-uri de socializare anonime, de exemplu omegle (fără camera/ distribuire cont personal etc). Chiar dacă o să întâlnești mulți „nebuni" exact aste te face să te deschizi ca persoană. Poți vb despre orice și fără să dai detalii personale despre tine, ai grijă cu cine comunici dar cred că știi asta deja, de obicei persoanele timide sunt cele mai inteligente. De asemenea, te-ar ajuta enorm un prieten/o prietenă, nu un grup. Trebuie să începi ușor ușor nu să te arunci direct în groapă. Sunt sigură că ești deja vorbăreț dacă îți dorești să asta, doar nu ai avut ocazia să întâlnești pe cineva care să reușească să te aducă în zona confortabilă. „Problema" în sine nu ești tu, ci persoanele care nu te-au descoperit încă

| Ioseba a răspuns (pentru Katherine99):

Mi-a placut raspunsul pe care l-ai dat. Frumos si inteligent! Dumnezeu sa te binecuvanteze!