| XtaZy a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare si vreau raspunsuri cat se poate de serioase.

Tocmai ce am intrat si eu in clasa a 9-a si. cum sa zic, sunt eu si cu inca 3 care suntem mai retrasi (asta nu ma intereseaza). Sunt cam timid si am o lipsa de sociabilitate ( sau cum ii zice ), nu ca nu as vorbi, dar nu am idei despre ce sa vorbesc cu colegi... si nu ma integrez cam deloc in niciun fel de grup. Multi ma vad ca sunt slab si mai retras asa si toti isi bat joc si in special ma dau la-oparte. Inca un lucru si nu mi-e rusine sa recunosc, am un mic defect si anume, am urechile putin mai mari, iar toti au mereu ceva de comentat. nu mai zic fetele.
1. Ce pot face in privinta asta?
2. Cum sa fac sa scap de timiditatea asta?
3. Cum sa fac ca sa ma integrez si eu mai bine? Mai ales printre colegi

Repet, doresc raspunsuri serioase... fara bataie de joc happy

8 răspunsuri:
| Céline7 a răspuns:

Stiu cum e, am fost si eu in situatia asta.Dar incearca sa te uiti putin la colegii tai si sa vezi cu cine te-ai putea intelege bine.Incearca macar sa te simti comod si sa nu te lasi calcat in picioare, cu incetul te vei acomoda.Cum se spune Incercarea moarte nu are! Deci bafta

| InVisible99 a răspuns:

Avand in vedere ca esti a9a marea majoritate sunteti mai rezervati la inceput pana va cunoasteti.
Ar trebui sa comunici cu ei,iar ca subiecte orice - de la ce scoala esti,cum ti se pare la liceu acesta, ce hobby-uri au si subiectele vor veni de la sine...
La inceput e mai greu pana te acomodezi, dar am impresia ca tu vrei ca totul sa pice de-a gata de la inceput tongue
Daca nu rezisti nici asahee hee cauta colegi din fosta scoala/clasa(cu care ai vb) si mai comunica cu ei pana se indreapta lucrurile...
Si legat de urechi, rautaciosi ai sa gasesti peste tot, dar avand in vedere ca tu esti complexat de acest lucru cred ca fara sa vrei scoti in evidenta acest defect...detaseaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru inceput, lipeste-te de un grup chiar daca nu au subiecte comune cu tine. Nu cauta sa iesi in evidenta (ca paducele in frunte cum spun batrinii) ci asteapta sa inceapa un subiect iar tu da raspunsuri bune/inteligente. Te vor aprecia vrind-nevrind. Apoi simpatia se va generaliza.
Cit despre urechi, nu poti sa le tai. Asa ca, fa si tu haz de necaz. Glumeste si tu pe seama lor cind ei incep ceva. Asa vor vedea ca nu-ti pasa (chiar daca iti pasa), se vor plictisi si vor cauta alta victima.

| JapKa a răspuns:

1. Sa ripostezi chiar daca iti ei bataie, raspunde si tu cu aceeasi "moneda", fii tare altfel esti luat de prost.

2.Te schimbi asa de odata in mr. tupeu!

3. Nu incerca, tu cautati persoane care gandesc ca tine, astfel vei fi tu insuti. Exemplu: Daca tu vrei sa fi afacerist cauta persoane care se ocupa cu domeniul acesta, daca gasesti persoane gen: gameri, golani, lingai, etc... si tu vrei sa fii intr-n grup de "afaceristi", acele persoane nu vor face decat sa te traga in jos.

Deci mai bine prefera sa fii cel mai prost dintr-un grup de destepti, decat sa fii cel mai destept dintr-un grup de prosti.

Pace si Respect! JapKa

| FanGimnasticaArtistica a răspuns:

In primul rand nu ar trebui sa iti pese de asa ceva...cine ii place in compania ta ii palce asa cum esti ..nu trebuie sa te schimbi pentru nimeni
Iar timiditatea o sa scapi de ea in timp. ..nu stiu poate daca te apuci de un sport ceva sa te integrezi in acel colectiv nu o sa mai simti lipsa socializarii cu colegii
Iar de urechi nu cred ca sunt mai mari decat ar trebui sa fiehappyNimeni nu e perfect si nu o sa fie

| XtaZy explică:

Raspunsuri destul de serioase... insa, colegii mei sunt mai mult tiganasi asa, fumatori, etc. si nu prea e pe placul meu. Oricum, multumesc de raspunsuri, sper sa-mi fie de folos.

| daniel18122000 a răspuns:

Eu iti spun sa incerci sa fi mai sociabil, lasand la o parte defectele tale, ca nimeni nu-i perfect. Se poate si mai rau. Apropo, incearca sa ignori comentariile rautacioase, pentru ca daca stai atent sa studiezi pe cineva, o sa ii gasesti 100 de defecte pe care le poti critica. Fi tu insuti si incearca sa comunici mai mult.

| XtaZy explică (pentru daniel18122000):

Eu incerc, dar nu am subiecte. pur si simplu nu gasesc cuvinte sa vorbesc... daca intelegi ce zic straight face