| AngelicSoul a întrebat:

am si eu o problema, sunt baiat si am 15 ani de can am venit la liceu un grup de mai multi copii se ia de mine asta pentru ca m-au vazut mai retras si chestii din astea ce sa zic am o fire mai sensibila :/, dar faza e ca nu stiu cum sa mai reactionez la insulte ca daca ii injur e mai rau daca ii ignor inrautatesc situatia daca puteti sa ma ajutati cu un sfat va rog, si daca puteti nu incepeti si voi sa jigniti sau alte din astea :< mie chiar imi e greu sa suport asta zi de zi crying

Răspuns Câştigător
| Cris988 a răspuns:

Buna. Te inteleg perfect si eu am trecut prin asta in liceu. Asta marea lor satisfactie, sa te vada ca suferi, ca esti afectat. Asa sunt ei, se simt foarte "satisfacuti" cand se iau de cineva mai"slab". Dar cel mai bine e sa nu te vada ca suferi, fii indiferent, mai puternic. Ar fi bine daca ai incerca sa vorbesti cu ei, cu fiecare in parte(nu cand sunt impreuna)si sa-i intrebi ce au cu tine. Succes! Si incearca sa fii mai sociabil

4 răspunsuri:
| ReViNeMaScAtii a răspuns:

Fi mai nepasator
probabil se iau de tine pentru ca te vad mai firav/finut
asa fac distrusii se iau de cei mai slabi pentru a-si demonstra "barbatia" sa para si ei niste smecheri
am patit si eu asta cand eram pe a 9-a
3 din a 10-a se tot legau de mine cand mergeam sa fumez si eu cu ceilalti in baie ce am facut eu? l-am batut pe cel mai smecher dintre ei pana nu mai stia cum il cheama apoi cand ma vedeau pe hol nu stiau cum sa ma salutelaughing
eu nu iti sugerez sa faci ce am facut eu...am avut o gramada de probleme la scoala si acasa din cauza asta plus ca ai putea sa il lovesti pe individ sau sa fi lovit iar apoi sai ai de regretat toata viata

fi mai nepasator, se iau de tine pentru ca te vad mai sensibil si le acorzi atentie, cum a spus si Cris988 incearca sa vorbesti cu ei, intreabai ce au cu tine, Bafta!

| Bianca306 a răspuns:

Te muti de la liceu, nu ai ce face daca o sa mai stai acolo o sa isi bata joc de tine

| Vans a răspuns (pentru Bianca306):

Şi crezi că dacă se mută rezolvă ceva? O să fie la fel şi în alte licee.

| CrisHihi a răspuns:

Offf...liceul..cand ma gandesc ca la anul incep si eu si sunt fata.Eu din fire sunt mai intepata, mai tupeista si nu ma las calcata in picioare, dar cand ma vad inconjurata de un grup de baieti, crde-ma ca nu pot reactiona violent.Ca sfat, eu cred ca ar fi bine sa stai in grup si tu(adica cu niste prieteni) si daca acei oameni care se iau de tine te vad in grup poate nu mai au tupeu sa-ti zica ceva...si daca tot se iau de tine inseamna ca ei chiar se cred schemerasi si poate ar trebui sa te impui cumvawinking eu in locul tau, mi-as lua niste amici si i-as calca in picioare pe toti.Violenta nu e solutia cea mai buna, dar este totusi o solutietongue