| anonim_4396 a întrebat:

As vrea si eu sa invat sa inot, daca mi-ati putea spune si cum cum.ce trebuie sa fac ca sa pot inota, ca sa te ti la suprafata, cand esti pe verticala si pe burta, deci cum trebuie sa fac cu maineie si picioarele....va rog mult! chiar vreau sa invat... v-as fi recunoscator Funda pentru cel mai bun si complet raspunsbig grin

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Du-te la cursuri de inot, costa in jur de 100 de lei pe luna.
Dai din picioare si din maini ca sa te tii la suprafata.
Cauta pe google video.

| GoBackInFuture a răspuns:

Cel mai bine dupa parerea mea, ar fi sa te inscrii la niste cursuri de inot, crede-ma, vei invata rapid, cam intr-o saptamana, doua. Dar daca vrei sa afli niste "tehnici" am sa incerc sa-ti explic : 1. pentru a inota, pur si simplu, trebuie sa dai din picioare lin, dar cu forta, si sa nu iti iesi din ritm. La brate trebuie sa le intinzi cat mai mult, ca sa zic asa, ca si cum ar fi ceva in fata ta si ai incerca sa ajungi la acel obiect. 2. Pentru a ramane la suprafata, nu trebuie decat sa stai calm, sa nu dai in disperare din picioare si maine (gen : "Aoleu! Ma inec! laughing ), pentru ca aerul din plamani si corpul tau te mentine oricum la suprafata happy 3. Pentru a sta pe verticala, trebuie sa te ghemuiesti, adica nu stiu cum sa-ti zic, la mine merge, dar nu am vazut sa mearga la unele persoane. Totusi, te sfatuiesc sa te duci la inot, in prima zi te tine la margine, in a 2-a iti da drumu pe traseu cu o pluta, iar in a treia deja te lasa singur, fara nimic, dar practic ti-a intrat in sange inotul. Si in privinta banilor, nu iti face grija, eu nici nu m-am inscris, i-am dat antrenorului 15 lei si m-a lasat o saptamana sa inot si eu cu ceilalti laughing. Sper ca ti-am fost de folos, si stiu ca am scris cam mult laughing mult succes! big grin

| Andrey12 a răspuns:

Te duci la o piscina, te prinzi cu o mana de marginea piscinei, te pui pe burta, dai din mana cu care nu te ti de margine si din picioare, iar mana care e prinsa de margine o muti in asa fel incat ai da si din mana aceasta pana inveti sa prinzi echilibru. Funda?

| einstein12 a răspuns:

Eu personal am invatat mergand la piscina cu prietenii si aruncanduma la apa mai marebig grin.

| Winners10 a răspuns (pentru einstein12):

Pai cam asa fac si eu laughing merg la strand si ma bag si pe unde ii apa mai mare...dar nu stiu ce sa fac...straight face

| Winners10 a răspuns (pentru Winners10):

Si daca s-ar mai putea...cand stau in picioare in bazin cum fac ca sa ajung pe burta...big grin?

| andre57 a răspuns:

Eu fac lectii de înot cu profesor. Asa iti recomand si tie ca sa te invata el ce ai cum. Dar daca nu vrei, nu iti permit i sau nu cunosti vreo unul poti sa înveți cum am invatat si eu. Profesorul meu are de la nabaiji ceva centuri cu bureti care ne prindea de burta si cu alea daca intri in apa si dai un pic din picioare si din mâini nu te scufunzi. Mai are si plute de la nabaiji ceva in forma de sagetuta. Ne punea centura si ne dădea pluta in mana sa ținem de cele doua vârfuri de jos si sa ne băgăm in apa. Cu alea nu te scufunzi nici daca esti cel mai ghinionist om din lume. Apoi dai din picioare un pic cat sa ai incredere ca nu te scufunzi si sa te acomodezi cu apa. Apropo toate astea se fac in pozitie verticala. Apoi te ti de scara si iti ridici picioarele încât sa stai in pozitie orizontală si iti bagi capul in apa.
Sfat de respiratie: inspira aer apoi bagi capul in apa (foloseste ochelari)si sufla aerul.
Pana simti ca obosesti si apoi revi in pozitie verticala.
Te pui in pozitie verticala si te ti de pluta si apoi usor te pui (in apa) in pozitie orizontală si faci chestia cu respiratia. Apropo mâinile si picioarele trebuie sa fie întinse. Apoi te ti cu o mana de margine (nu de scara pentru ca ai putea sa te lovesti rau de tot ) si cu o mana de pluta si stai in pozitie verticala. Iti lui un picior pe peretele baazinului(cu care o sa te impingi) apoi iei o gura de aer te impingi cu piciorul, te pui repede in pozitie orizontală si bagi capul in apa si faci chestia cu expiratul pana nu mai poti si tot asa. Când te simti pregatita/pregătit sau centura jos si faci asta.
Alt exercițiu ar fi sa încerci sa faci asta fara pluta. Ce iti spun in urmatoarele randuri ar fi bine sa încerci prima data pe uscat. Întinzi mâinile. La o palmă întinzi toate degetele si cu cealalta mana prinzi degetul mare si apoi cele 4 degete le apropii. Apoi cele 4 degete de la mana cu care ai prins degetul le întinzi iar cele doua degete mari vor forma un X iar cele doua perechi de 4 degete vor forma un X separat. Sper ca ai inteles. Asta ar fi "pluta" ta