| Maariaax a întrebat:

Cineva care se descurcă cu psihologia, oamenii cu traume/oameni depresivi?
Am un coleg de bancă care e prietenul meu cel mai bun totodata şi nu ştiu cum să îl ajut. Acum 4 ani a avut o iubită şi a fost înşelat. A iubit-o foarte mult şi din cauza că s-au despărțit şi fata respectivă doar şi-a bătut joc de el şi nu l-a iubit,el a intrat în depresie. Înainte era un om vesel,popular şi cu tupeu. Acum e foarte pudic,trist, nu e sociabil. De 4 ani nu a trecut peste. Ce sfaturi i-aş putea da/cum l-aş ajuta să treacă peste? L-am intrebat dacă nu mai vrea să încerce cu alte fete din cauza a ce s-a întâmplat şi a zis că da. El mă place,şi eu îl plac şi chiar dacă nu suntem împreună ne zicem că ne iubim/ne este dor unul de altul. Dar de când mi-a zis nu prea mai vorbim.
Ce aş putea să fac? Nu vrea o relație, iar eu chiar vreau să treacă peste. Ce sfaturi să îi dau să iasă din depresie?
Mulțumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Și de ce nu și-a dat seama de ce fel de persoană e? Un om apt până la urmă își dă seama când cineva își bate joc de el și atunci ar trebui ca chestia aia să îl lase rece. Probabil și tu vrei să îl faci să treacă peste ca să fie deschis la o relație cu tine. Dar nu cred că asta e important. Speranța lui este să găsească o fată pe care să o iubească cel puțin la fel de mult. Dacă după atâta timp nu reușești nimic, nu ești tu aia. Asta e...

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Macar stii ce e aia depresie? Nu sufera de asa ceva, de 4 ani i-a trecut de N ori pana acum. Faptul ca fata aia nu la iubit si s-au despartit, se mai intampla, zi de zi, nu e el singurul. Si doar pentru ca o persoana nu are aceleasi sentimente ca si tine nu inseamna ca isi bate joc.
Cred ca e vorba de tine. Nu stie daca merita sau nu sa fie intr-o relatie cu tine. Vezi, aceeasi chestie, ai putea spune ca iti bate joc de tine pentru ca iti spune ca te iubeste dar poate nu e asa. Pune ca pretext ceva ce s-a intamplat acum 4 ani.
Si nu ai tu de unde sa stii cum e in timpul liber, poate se comporta altfel, sau cand e cu prietenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inconjoara-l cu multe fete, indeamnal sa vina sa Practicãti un sport al scolii, ofera un umar pe care sa plânga etc

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Deci, practic tu vrei s-o uite p-aia, să înceapă ceva cu tine?

| Karolla a răspuns:

Mai copii, voi stiti ce e aia dragoste? La varsta voastra nu este decat atractie fizica. Mai ales ca toti vorbiti doar de "relatii".