| 6Anonim9 a întrebat:

Cum sa fac un coleg sa inteaga ca nu-mi plac copilariile lui? Vine de multe ori si imi pune gluga pe cap si ma apasa sau ma loveste peste ceafa, odata m-a si pleznit(nu tare, in gluma). El stie ca sunt mai puternic decat el, a vazut asta, dar se prea lauda cu inaltimea lui si poate ii da un "aer de barbat". Problema e ca nu ma enerveaza mereu, alteori e de treaba, poti discuta cu el ca si cu un om normal. Si n-as vrea sa-l fac sa ma urasca sau habar n-am cum ar reactiona... Deci de batut il pot bate oricand.
Mai am un coleg care e mai mare decat el si ca si varsta si ca si masa musculara si forta, dar nu si inaltime. Stie despre el ca face karate si nu se ia de el, vede ca i se impune, dar ce-i drept, nici nu isi permite sa faca glume proaste cu el, se teme. E prea evident.
Cu mine crede ca-si permite pentru ca ma vede mai mic de inaltime decat el, mai retras, mai timid, mai calculat, mai pasnic. Dar cand ma enervez, si asta se intampla rar si greu, ma enervez cam tare.
Deci, sa imi folosesc "forta bruta" sau sa incerc calea diplomatica? Ma tem ca daca l-as ruga sa inceteze m-ar lua drept prost si fricos.
Daca ati putea sa ma ajutati cu vreun sfat, un "plan", o parere constructiva, v-as fi recunoscator. Va rog, fara jigniri sau alte tampenii. Numa' bine! Funda! big grin

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Alege diplomatia si explica-i de ce nu-ti plac glumele lui prostesti, posibil sa inteleaga si sa-ti respecte dorinta.

| NecunoscutNecunoscut a răspuns:

Am si eu un coleg de clasa aproape la fel, doar ca nu se da mare cu nu stiu ce, ne mai loveste asa din joaca, mai incearca sa ma batjocoreasca asa din gluma ca intre prieteni, dar nu ma las, si si eu il lovesc înapoi (ce-i drept mai tare laughing ) dar tot din gluma, si intelege gluma, fa totul razand, daca vezi ca se supara, spune-i ca ai glumit cu el, ca l-ai lovit din joaca, ca nu stie de gluma si etc. DAca vezi ca se supara fara sens, da-i pace, caută-ti alt coleg bun de clasa cu care sa stai

| 6Anonim9 explică (pentru NecunoscutNecunoscut):

Probabil nu ai citit destul de atent, dar eu nu am zis ca e cel mai bun coleg.