| Zanisoara a întrebat:

Salut TPU,daca parintii mei ar divorta, eu cu cine as ramane? Stiu ca de la 14 ani te intreaba,iar eu am 14, si vreau sa raman cu tata,el in timpul scolii e plecat(e profesor)si nu prea stau cu el,si e bun,e calm, si cu capu pe umeri.Dar mama..pffff se enerveaza din orce,cand tata vine face numai panarama, si sunt convinsa 50% ca are amant.Ma mai si bate, ma face in tot felul.Dar uneori ma mai alinta.Si cum sa ii spun mamei ca nu vreau sa raman cu ea fara sa o ranesc?

6 răspunsuri:
| melinda114 a răspuns:

Copii sunt intrebati cu cine vor sa ramana de la varsta de 10-11 ani, eu aveam 11 ani cand parintii mei s.au despartit. O sa te interogheze un avocat, si la sfarsit o sa te intrebe cu cine vrei sa ramai. Dar nu numai decizia ta conteaza ci in ce conditii te pot creste parintii. Cel care are cele mai favorabile conditii te va lua in custodie. Stai si gandeste.te bine din toate punctele de vedere cu cine ai vrea sa ramai, eu nu iti pot spune cum sa ii spui mamei tale, asta este decizia ta. Bafta! Sper ca te.am ajutat

| djphilosoph a răspuns:

E destul de complicat ce se intampla in familia ta si imi pare rau, dar de obicei ( adica in jur de 70%) custodia se acorda mamei. Nu si in cazul tau. Daca tu vrei sa ramai cu tatal tau, iar el, de asemenea vrea si el, si poti sa spui si ce ai spus mai sus, atunci cand te intreaba; cei 70% se indreapta spre tatal tau. Niciodata nu poti fii sigura la cine vei ajunge.
Si in legatura vu mama ta, nu stiu ce sa zic... Pana la urma, tot v-a trebui sa afle.
Sper ca ti-am fost de ajutor.

| Claustx a răspuns:

Oricum o sa o ranesti prin alegerea pe care urmeaza sa o faci si nu mai are rost sa ii spui ( oricum daca nu ii pasa de tine nu o sa o ranesti nici 1%winking )

| BLADE98 a răspuns:

Vei ramine cu acel parinte care re conditii mai favorbaile pentru copilul lor

| loveyou20011 a răspuns:

De obicei custodia copilului se acorda mamei, dar depinde de ce spui tu si ce parinte are conditii mai bune de trai! Sper ca am ajutat, dar cu mama ta nu te pot sfatuii.

| sbjdbdjdjchdcdbcdbcjdcjdbcd a răspuns:

Deci,e dificil la tine,, uite e alegerea ta, vezi cum se comporta mama ta si tatal tau si tu vei alege pe unul, insa sa te vezi si cu cel care nu vei sta! Gindestete bine si vezi pe cine alegi!