| AndreeaSiAndra a întrebat:

Salut tpu.Este adevarat ca daca ii impui cuiva sa numai fumeze o anumita perioada de timp acea persoana incepe sa devina dependenta de fumat?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Eu stiu ca daca cineva daca nu mai fumeaza, fie ca doreste, fie ca i se "interzice", nu devine dependent de fumat ci, eventual chiar va renunta la fumat. Dependent de fumat devii daca ai fumat o perioada de timp si nicotina a intrat in sange ca un drog si atunci organismul va cere mereu sa-i "administrezi" acel drog.
Orice persoana ar trebui sa stie ca, fumatul este daunator sanatatii si mai ales tinerii ar trebui sa cunoasca si faptul ca, organismul lor fiind mai sensibil, nicotina ce se gaseste in tigari, il afecteaza mult mai mult decat pe cei adulti si pot chiar sa se imbolnaveasca.
Cunosc si cazuri in care, fumatorii "inraiti", au facut cancer pulmonar si astfel si-au scurtat, in mod voit, zilele.
De ce sa te "inrobesti" tigarilor care iti "papa" banii si-ti ruineaza sanatatea, mai bine iti gasesti alta preocupare care sa-ti imbogateasca spiritul si sa te lase si cu bani si cu sanatate.

2 răspunsuri:
| Eusicamatat a răspuns:

Depinde de persoana

| Derbedeu24 a răspuns:

Depinde si de persoana! Incearca sa ii explici ca nu este bine sa fumeze