| B3happy a întrebat:

happy Imi puteti spune ce sa fac pentru a scapa de cosurile de pe fata? Am 12 ani... Mi-au aparut de la 11 ani. Spuneti-mi cu ce va dati voi... unguente, solutii, creme, orice. Dau funda+folositor+interesant la cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| BeautyTeacher a răspuns:

Pai mai intai fa o baie de aburi adica ia o oala pune apa in ea pune-o pe aragaz si stai cu capu deasupra ei pana iti simit fata transpirata... apoi ia niste malai sau bicarbonat si freaca-te pe fata in zonele in care ai cosuri. Dupa te clatesti aplica un strat de miere de albine amestecat cu ulei de masline, niste iaurt natural, 1 galbenus de oua si putin suc de lamaie si lasa sa actioneze 10 minute,clateste apoi stergete pe fata dar cu un prosop curat de fiecare data, pe care nu l-ai mai folosit inainte.Dar nu va merge din prima daca faci asta zilnic te asigur ca nu vor mai aparea. apoi schimba-ti fata de perna cam o data pe saptamana, daca ai posibilitatea chiar si mai des pentru a nu se transmite microbii! Si nu iti mai stoarce cosurile!

3 răspunsuri:
| AndraAlexaLove a răspuns:

Si eu am aceeasi problema, si am tot 12 ani.
Eu folosesc Himalaya herbals.Nu mai stiu sigur cat e, parca 30 sau 40 de lei.E cam scumpa dar mertia.
Pe ea scrie Purifying Neem Face Wash, si e ca o gelatina verde.Se gaseste la plafar.Pe mine m-a ajutathappy
Te speli dimineata si seara cu ea pe fata, ca si cum te-ai spala cu un sapun, apoi te clatesti si te stergi(sa stai cam 30 sec-1 min cu ea pe fata inainte sa o clatesti).In caz ca iti intra in ochi, nu te ustura.
funditabig grinbig grinbig grin

| Roメette a răspuns:

Eu am tenul foarte curat si nu am nici un cos. dar cateodata cand imi mai apare am un corector de la Oriflame care are pe o parte verde si pe o parte culoarea pielii. Costa doar 9.99 lei. Usuca cosurile si in 2-3 zile dispar. De regula ma dau seara cu cel verde peste cosul aparut. si incet incet se usuca si dispare
Dar asta depinde mult de ten.
Funda? happy

| devilandreea a răspuns:

OH, si eu am aceeasi problema am doar noua ani. scria intr-o carte (se numea DESPRE TINE) ca nu e bine sa le stoarcem. ne dam timp de 1 saptamana cu o crema speciala. dupa ce ai aplicat crema sa te dai cu un buretel (nu de sarma, un buretel moale)