| unbaiatanonim a întrebat:

imi spune si mie cineva care este cea mai usoara metoda cu care te poti sinucide? As prefera raspunsuri din partea celor care au fost/sunt in situatia asta (cei care nu stiu ceea ce inseamna cu adevarat suferinta nu pot intelege acest lucru)

7 răspunsuri:
| IngerulSiDraculTau a răspuns:

Din cate vad eu nu cred ca ai multi ani,deci asta inseamna ca inca mai ai de trait, sunt multe incercari la care insasi viata te pune la incercare ca sa te caleasca, stiu ca acum totul ti se pare fara sens dar iti spun sigur ca de aici in 5 ani sigur nu vei mai gandi la fel! tu crezi ca esti singurul care are greutati sau probleme? nu draga, stai linistit ca toti le avem doar ca unii trec mai usor si altii mai greu peste ele.nu toti suntem la fel.iti pot recomanda o carte care pi mine m-a ajutat si m-a facut sa gasesc raspunsul la toate intrebarile pi care le aveam in cap(atacul psi-ovidiu dragos argesan)si fff mult un psiholog.in rest nu stiu dar iti spun ca viata este fff frumoasa si chiar merita traita! imi poti lasa daca vrei id-ul tau in privat si iti pot da mai multe sfaturi.

| sunetul a răspuns:

Interzicei creierului s-a gandeasca.E cel mai usor.
Cestia e ca trebuie sa te relaxezi asa rau incat sa ramai fara ganduri.

| EuTeIubesc a răspuns:

Dar dc vr sa.ti iei viata?straight face...Ai DOAR o viata, si iti spun cv ce mi s.a spus si mie.:
Cand un om moare un Sfant ii socoteste faptele bune si faptele rele.[Normal, de moarte buna sau accident]
Dar cand un om se sinucide, acest lucru il supara pe Dmnezeu, si te trimite direct in iad, pentru ca NU poti sa.ti iei uh viata, pentru ca nu uh ti.ai dat.o.
Dumnezeu ti.a dat.o si tot el ti.o ea.happy
Crede.ma, viata are si parti bune, trebuie doar sa privesti partea plina a paharului.happy
Si eu am fost in situatia ta straight face. Simteam k nu mai am dc sa traiesc, dar cei de pe TPU, m.au ajutat si mi.au deschis ochiihappy
Cu timpul vei trece peste, trebuie doar sa ai rabdare!happy

| unbaiatanonim explică (pentru EuTeIubesc):

1. Nu exista dumnezeu, sfinti etc.
2. O viata plina de greutati si suferinta nu merita traita.
3. Nu intelegi ce inseamna asta

| EuTeIubesc a răspuns (pentru unbaiatanonim):

1.Logik k exista! Asta e problema ta, ai incetat sa mai crezi in Dumnezeu... Daca nu crezi in El, La ce sa te mai ajute?straight face 2.Ba da.Asta e o mica parte din toata viata ta! Esti pus la incercare de catre Dumnezeu ca sa vada daca cedezi din prima sau crezi in continuare. 3.Crede.ma stiu f bine cum e sa suferi si cum e sa ai o tona de greutati pe cap, cum am mai zis, am avut si eu problema asta.Dar am trecut pestehappyAsta tr sa faci si uhwinking

| IngerulSiDraculTau a răspuns (pentru EuTeIubesc):

Pentru tine explicatia la suferita lui este doar pentru ca d-zeu il pune la incercare? de unde ai mai scos porcaria asta? da ai vazut tu vreun exemplu din viata de zi cu zi in care sa fi fost pedepsit sau "pus la incercare de d-zeu?"iti spun eu ca nu.asta este cea mai mare porcarie inventata de cei care cred in d-zeu sa afirme ca" uite daca vezi tu nu ti-a iesit ceva(nu a vrut d-zeu)sau daca patesti ceva rau(vezi te-a pedepsit d-zeu)exemple sunt o mie dar niciunu nu si pus macar intrebarea daca pentru a reusi cu adevarat acel lucru sa straduit destul? daca a facut acel lucru cum trebuie? sau etc...

| unbaiatanonim explică (pentru EuTeIubesc):

Spui ca exista dumnezeu deoarece ai fost indoctrinata religios. Si ca sa iti arat cat de absurda este afirmatia "Esti pus la incercare de catre Dumnezeu ca sa vada daca cedezi din prima sau crezi in continuare." sa ne imaginam urmatoarea situatie:

O femeie credincioasa cu varsta cuprinsa intre 20-25 de ani este violata de un psihopat scapat de la un spital de nebuni. Psihopatul are HIV (sida) si nu foloseste prezervativ in momentul violului. Victima afla dupa 2-3 saptamani ca are si ea HIV, urmeaza 4-5 ani de chinuri groaznice dupa care moare intr-un mod dureros.

Au fost cazuri de genul asta, dar intrebarea mea este:
O pune dumnezeu la incercare? Si daca da, cum?