| Vlad1928 a întrebat:

In august voi merge la o nunta. Sunt baiat, am 14 ani, 1.55 inaltimea si 51 kg. Cum credeti ca ar trebui sa ma imbrac? Eu as prefera o camasa cu blugi si tenesi. Pantofii nu imi plac. Am o pereche de blugi albastru-inchis si niste tenesi negri. Ce camasa s-ar potrivi?

Răspuns Câştigător
| ღβأβأ a răspuns:

Camesile in carouri sunt cele mai faine. Ia-ti una cu albastru si negru.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nunta este un eveniment unde categoric nu se merge in tenisi, blugi si tricou!
Tinuta ceruta si recomandata este: costum cu camasa si pantofi, sau daca este f cald: camasa, pantaloni de costum sau foarte eleganti, din cei de tergal sau stofa, calcati la dunga si pantofi binenteles.
Blugii si tenisii sunt de strada, de piata, de joaca, in nici un caz de evenimente atat de importante si sofisticate.
Imbracat prost la un asemenea eveniment, trage dupa sine comentarii neadecvate (rusinoase) la adresa parintilor, care te-au lasat sapleci imbracat neadecvat.

| mvcxzghjjhgfdsjhgf a răspuns (pentru Violleta2022):

Nu trebuie sa-i pase ce o sa vorbeasca altii sau parerea altora principalu tie sa-ti fie comod si sa-ti placa

| Violleta2022 a răspuns (pentru mvcxzghjjhgfdsjhgf):

Este un copil care nu are inca educatia completa. Vine aici si intreaba si noi raspudnem, ma refer la cei cu experinta, nu la copilasi ca tine, carora nu va pasa de codul civilizat de eticheta in societate, de bun simt si prestanta.
O sa va loviti voi de ele si cand o sa fiti judecati prost, o sa va imvatati ca nepasarea se plateste scump!

| mvcxzghjjhgfdsjhgf a răspuns (pentru Violleta2022):

Trebuie sa-i traiesti viata asa cum vrei tu nu cum vor altii.Asta e viata ta si o traiesti cum iti place tie nu cum altora.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mvcxzghjjhgfdsjhgf):

Total de acord, traieste-ti viata personala cum iti place, dar cand interactionezi cu oamenii, trebuie sa te comporti dupa regulile lor!
Nimeni nu-ti impune nimic, poti s-a acasa, sau poti sa te duci unde vrei in blugi si tenisi, totusi, la nunta, este un cod pe care si cel mai sarac om il respecta, din bun simt si respect pentru mirii care te-au invitat la nunta lor.
Sunt restaurante unde nu esti primit pentru ca nu ai haina, cravata si pantofi, vorbesc de restaurante bune, nu de crasme sau bombe ordinare.

Dar nu cere lumii sa se schimbe pentru tine, pentru ca asa ceva nu se poate!
Sunt situatii cand trebuie sa joci dupa cum sunt cerintele societatii,,,,, iar imbracamintea devine uneori o veriga atat de importanta fara de care nu poti sa-ti iei un anume job, sau esti judecat si tratat ca fiind o paria, un nesimtit, sau chiar un nimeni.
Imi pare rau sa-ti spun, nu haina il face pe om, dar ea iti dicteaza respectul si pozitia in societate!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Blugi si tenisi la nunta? serios?

s-a vezi cum o s-a fie cand toata lumea va fi la costum si tu in tenisi

| MiriMendes a răspuns:

O camasa in carouri, de genul asta :
http://mujo.ro/......i_mini.jpg