| anonim_4396 a întrebat:

Mama mea vitrega ma pune sa dorm cu ea, tata e plecat din oras pana in februarie... eu am 13 ani si sunt fata... CE sa ii spun sa ma lase sa dorm la mine in camera?

7 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

II spui ca ai de invatat sau ai ceva de facut pana mai tarziu si nu vrei sa o deranjezi.
Daca insista spune-i pur si simplu ca esti mare si nu aveti loc si nici nu vrei sa dormiti impreuna sau suna-l pe tatal tau.

| danay72 a răspuns:

Spune-I adevărul. Nu se va supăra. Fi sincera și deschisa, dar in același timp respectuoasa când ii spui.Nu uita ca un răspuns blând îndepărtează furia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ca esti mare si trebuie sa dormi in camera ta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Merci
dar cum sa ii zic? adica nu vrea asa

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sinceritatea mi se pare mereu cea mai buna solutie. Ai putea sa-i spui ca nu vrei sa-ti schimbi "locul" de dormit, ca-ti place sa dormi singura si nu te-ai simti confortabil sa dormi cu altcineva, ca te odihnesti bine asa, ca ti-ar da programul de somn peste cap daca ai face o schimbare si n-ai mai da randament la scoala daca nu esti odihnita. Spune-i ce simti, cum te face sa te simti ideea asta. N-are sens sa iti schimbe locul doar pentru cateva saptamani.Tu stii care e motivul, ea trebuie sa inteleaga.

| Radu345 a răspuns:

Încearcă sa-i explici ca ai mai crescut, ca nu mai ești mică și ca ai nevoie de intimitate.
Încearcă sa o convingi de asta dar important este sa folosești un ton calm.

| CinevaOarecareNuConteazaCine a răspuns:

Spune-I direct ca nu vrei Sa dormi cu ea deoarece nu poti dormi linistit cans esti cu vine a. EU cred ca Te VA intelege. Sunt primul, deci dai funda?