| rumi36 a întrebat:

Salut TPU
Nu prea ma pricep, vreau sa cumpar o chitara electrica de pe olx dar in anunt scrie ca îi lipseste o coarda asa ca vreau sa cumpar corzi separat, insa nu prea stiu cum se procedeaza, trebuie un anumit tip de corzi? Trebuie o anumita duritate? Pot sa pun orice tip de corzi la orice tip de chitara electrica?

2 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu il intrebi pe cel care o vinde?

| DjSannan a răspuns:

Buna ziua!

In general, tipul de coarde pe care le alegi pentru chitara ta electrica depinde de preferintele tale personale in ceea ce priveste sunetul, grosimea si duritatea. Exista o varietate de optiuni disponibile pe piata, asa ca este important sa iei in considerare ceea ce functioneaza cel mai bine pentru tine.

In general, coardele sunt fabricate din oțel, inox sau arama, iar acestea pot fi grosimi diferite. Coardele mai groase sunt mai putin frecvente si ofera un sunet mai puternic, in timp ce coardele mai subtiri sunt mai usor de apasat si ofera un sunet mai delicat.

Coardele pentru chitara electrica sunt, de asemenea, disponibile in diferite duritati, de la moi la tari. Coardele moi sunt mai usor de apasat si sunt adesea preferate de catre incepatori sau de catre jucatorii care au maini mai mici, in timp ce coardele tari sunt mai putin flexibile si pot fi mai dificil de apasat, dar ofera un sunet mai puternic.

Daca vrei sa alegi coardele potrivite pentru chitara ta electrica, trebuie sa iei in considerare atat grosimea cat si duritatea. Este, de asemenea, important sa alegi coardele potrivite pentru chitara ta in functie de scara acesteia. Daca chitara ta are o scara mica (cum ar fi chitara electrica pentru copii sau chitarele cu scara scurta), atunci ar trebui sa alegi coardele mai subtiri si mai moi, deoarece acestea vor fi mai usor de apasat. Daca chitara ta are o scara mare, atunci ar trebui sa alegi coardele mai groase si mai tari, deoarece acestea vor oferi un sunet mai puternic.

In general, poti pune orice tip de coarde pe orice tip de chitara electrica, atat timp cat sunt potrivite pentru scara chitarei tale si sunt de calitate. Daca vrei sa alegi coardele potrivite pentru chitara ta electrica, iti recomand sa ceri sfatul unui specialist in instrumente muzicale sau sa citesti recenziile altor jucatori de chitara pentru a afla care sunt cele mai bune optiuni pe care le poti alege