| mazaroi a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac, tatal meu ne a adus pe mine pe mama si pe fratimiu in Germania.El a spus sa venim aici in vacanta.Si acum m-am trezit inscris la o scoala de aici si a spus ca nu o sa ne mai aduca in tara.Ramanem aici.Si eu cu fratimiu nu suntem de acord si a spus: Face ti ce spun eu! Eu sunt seful din casa! Va rog ajutati-ma nu vreau sa raman aici vreau in tara! Funda

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Doamne, ai o sansa incredibila pentru un viitor mai bun acolo, de ce ai vrea sa te intorci aici... Lasa-i naiba de prieteni ca ai si acolo copii gramada sa te imprietenesti. Stiu ca esti inca mic si nu esti capabil sa constientizezi ce oportunitati de cariera ai acolo, dar macar asculta de tatal tau care e copt la mine si stie ce face.

| MihaelaDart a răspuns:

Iti dau un exemplu si tu vei gandi ceea ce este mai bine pentru tine. In Romania dupa ce-ti termin studiile, chiar si facultatea, nimeni nu iti asigura un loc de munca, pe cand in Germania, ai un loc de munca asigurat dupa absolvirea liceului sau a unei facultati. Gandeste-te in privinta asta si asculta-ti parintii caci stiu ei mai bine decat stii tu.
In Germania se gasesc foarte usor locurile de munca mai ales daca stii limba perfect. Tu, inscris la o scoala, 1 an de zile impreuna cu profesorii vei invata germana, o vei prinde foarte repede la varsta pe care o ai. Viata in Germania pentru parintii cu copii este excelenta. In plus de asta ai o asigurare medicala pentru orice, pe cand in Romania nu ai asa ceva, doar daca mergi la un consult, pe cand in tara se platesc si interventiile medicale.
Sunt prea multe de spus despre Germania. Nemtii au grija mare de copii, le ofera totul sa nu le lipseasca din educatia acestora.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, daca parintii tai au hotarat asta, indiferent ca vreti voi sau nu, nu aveti cum sa va intoarceti in tara, pentru ca oricum nu mai este nimeni acolo sa iaba grija de voi.

Oricum, pana la 18 ani nu puteti sa faceti nimci, ca sunteti minori si daca fugiti, sunteti prinsi la vama si adusi inapoi.

Eu totusi nu inteleg, de ce vrei sa te intorci in tara?
Vrei sa stati pe drumuri, sa dormiti pe la colt de strada si sa mancati din ghenele de gunoi?
In loc sa fiti fericiti ca ati plecat intr-o tara straina, ca sunteti cu parintii vostrii, ca aveti o scoala noua, colegi noi, posibilitati sa va faceti prieteni noi si o viata frumoasa acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Atata timp cat stai pe banii parintilor faci ce spun ei.
2. Ar trebuii sa ii pupi picioarele ca te/a scos din Romania.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Ce n-as da sa am varsta ta si sa ma duca parintii, fie si fortat, in Germania!
Spui asta pentru ca prietenii tai sunt aici, dar si acolo iti vei face prieteni, nu-ti fa probleme din punctul asta de vedere. Acolo ai parte de un viitor asigurat si de respect, pe cand aici... exterminare.
Hai, lasa grijiile si bucura-te de oportunitate, bafta!

| Notmyaccount a răspuns:

Heey, te cred ca iti e acum foarte greu, dar crede ma ca perioada asta va trece si o vei duce acolo foarte bine. Într-adevăr modul in care vi s-a spus totul si modul in care a reactionat tatal tau nu sunt tocmai potrivite, dar chiar si asa sunt sigura ca parintii rai sunt bine intenționați. Incearca doar sa te calmezi si sa privesti pattea plina a paharului. Te asigur ca este. Nu e usor sa o iei de la zero in alta tara, dar nu esti singur in asta. Sunteti o familie si parintii tei te vor sustine.

| iStarGaming a răspuns:

Frate, lăsa tara... Ai acolo școli de 10 ori mai bune, dar nu ai ce face pentru ca părinți decid, dar stai calm peste ani revista în România, nu cred că ai părinți rai în halul în care sa nu te mai aducă în țară, acum accepta... Nu poți face decât să înveți germana/engleza că sa poți locui.