| Thunder182 a întrebat:

Salut TPU! Stau de 4 luni intr o garsoniera pentru care am semnat un contract de chirie cu valabilitate un an. Zilele acestea am aflat ca exista posibilitatea sa fiu mutat în alt oraș și as dori sa știu dacă termenul acela de 1 an ma impiedica sa fac asta. Unii mi au spus ca pierd doar garanția (plata aceea data în avans prima data) dar vreau sa fiu sigur ca nu mai intervin alte plăti sau obligații.
Dau funda. Multumesc!

3 răspunsuri:
| goguPatent a răspuns:

Și noi cum am putea ști ce scrie in contractul tau?

| SharpEagle a răspuns:

Citeste contractul, vezi ce scrie dpdv reziliere/incetare. Si vezi acolo si ceva legat de cazul de forta majora, ca ai putea invoca asta in cazul tau.
E important si daca acel contract e doar intre voi sau e trecut si fiscalizat (oficializat, ca sa-i zic asa) pe la administratia financiara/impozite si taxe sau ce aveti voi acolo. Oricum, forma oficiala e cea trecuta pe la notar si doar asa poate fi cu titlu executoriu, adica ai obligatii a caror nerespectare te-ar aduce la un executor judecatoresc.

| GabehAle a răspuns:

In teorie, mai mult decat garantia nu ai ce pierde. Vorbeste mai intai cu proprietarul si poate va intelegeti. Daca il anunti cu macar o luna inainte sa te muti, poate recuperezi o parte din garantie. Depinde de proprietar si de contract.