| AndraLavi a întrebat:

În situația în care am dat garsoniera in chirie unui cuplu și a fost semnat un contract până anul viitor in iunie dar ei afirmă că nu mai au bani de plată și vor să renunțe mult mai devreme, ce se poate face?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Chiriasii pot sa rezilieze contractul cu un preaviz de 60 de zile. Chiar daca pleaca inainte de acest termen tot trebuie sa plateasca chiria pe aceasta perioada, bineinteles daca nu esti de acord sa renunti la chirie pe aceasta perioada.
Conform Codului civil, citez:
"ART. 1.825.Denunţarea închirierii încheiate pe durată determinată
(1)Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."

Bula
| Bula a răspuns:

Faceti o anexa la contract la intelegerea partilor: se modifica termenul pana la ce data vor ramane in chirie si o eventuala suma suplimentara, drept despagubire. Aceasta anexa poti depune in copie la ANAF pentru reducerea impozitului si taxelor aferente.

Oricum, inainte de plecare trebuie sa fie la zi cu plata facturilor deja primite, iar pentru facturile care vor sosi dupa plecarea lor va trebui sa lasa o suma care acopera sigur valoarea lor.

| Mosotti a răspuns:

Pai daca au platiti pana acum pot sa plece, nu cont ca ai contract pana in iunie, totul e sa-ti fi platit totul la zi pana acum cand pleaca, unde e problema?

| Frank51 a răspuns:

Se retine garantia(daca e specificat in contract), in rest nu poti face nimic. Sper ca ai luat garantie.

| Panamax a răspuns:

Ei au un termen de preaviz de 60 de zile. Dupa care trebuie sa le dai garantia si sa-ti cauti alti chiriasi.

| Raducons a răspuns:

Trebuie sa ii lasi sa plece ce poti sa faci, cauti pe altii.Nu i poti obliga sa stea, poate chiar nu au, Daca iti plateste la zi tot reziliaza contractul.Nu cred ca te complici sa i dai in judecata

| TristanTzara a răspuns:

Dacă nu se respectă contractul de închiriere, adică nu plătesc chiria, asta e nu mai pot sta în chirie.

Deși dacă au niște pribleme financiare de moment, se poate rezolva foarte amiabil (că mă gândesc că poate nu-i ușor să găsiți chiriași) puteți discuta cu ei, dacă nu cuva pot plăti mai târziu și-i așteptați cu chiria. În orice caz dacă n-ați vrea să plece, puteți discuta și să vedeți ce se poate rezolva.

| QRazvy a răspuns:

Depinde ce contract. Daca e la mana nu ai ce sa faci, daca e cu ANAF, s-ar putea sa poti cere despagubiri dar cred ca o sa astepti 6-8 luni dupa proces. Asa e in Romania. In alt caz, pastrezi garantia si ii dai afara. Contractul e doar ca sa te asiguri ca nu iei amenda de la anaf ca nu platesti impozit pe venit.