| aPerfectLive a întrebat:

Tatal meu bea foarte mult. Tin sa spun ca mai mult isi petrece timpul cu sticla de vin, decat cu mine sau cu mama. Din cauza bauturii, pe care a practicat-o ani la rand, arata dezgustator.Este gras, si multe alte defecte injositoare.Stiu ca ar trebui sa imi accept tatal asa cum este, dar sincera sa fiu a luat-o razna rau cu bautura-fapt pentru care se cearta si cu mama, si cu mine.Ma jigneste, si ieri mi-a spus sa plec ca ma omoara(acum sunt la bunica mea si maine ma intorc acasa datorita mamei).
Daca ii spun sa lase bautura, spune ca cine sunt eu sa ii cer socoteala lui, si chiar a ajuns sa dea si in mine. Dati-mi niste sfaturi pentru ca am ajuns sa plang in fiecare zi din cauza lui. FUNDAcrying

Răspuns Câştigător
| heavenn a răspuns:

Parerea mea este ca nu ar mai trebui sa stai nici o zi in mediul asta. Eu inteleg ca este tatal tau, il iubesti,dar continuand sa stai sub acelasi acoperis cu el,fara sa se schimbe nimic, ar putea aduce consecinte pentru tine (ca si copil),atat in prezent,cat si pe viitor. Daca tatal tau se lasa de bautura, de dragul tau si al mamei tale, desi ar fi f greu, atunci ai putea sa ramai cu el. Daca tu crezi ca ti-ar face bine daca te-ai muta la bunicii tai, explica-i si mamei tale ca nu mai poti sa accepti jignirile si amenintarile tatalui tau provocate de bautura. E o incercare grea pentru tine si iti doresc sa o scoti cumva la capat! happy

P.S.: Nu mai plange si fii puternica.

3 răspunsuri:
| ßhåååå a răspuns:

Mey eu iti zic ceva sper din tot sufletul sa nu razi de mine.dar si la mine a functionatwinking

eu mereu faceam cate o rugaciune pentru el, ii puneam deaspura pernei ceva sfintit sau ii dadeam acatiste, adica ce zic eu este prin credintawinking. numai bea si fumeaza de 2 ani jum, deloc :X. Incearca sa vorbesti cu el cand nu bea, eu asa faceam si ii se facea rusine...

| lacrima_9705 a răspuns:

Nu este deloc usor sa treci prin asa ceva,incerc sa te inteleg, totusi e tatal tau, este fiinta care ti-a dat viata.Incearca sa-l accepti asa cum este,stiu ca este greu,si iti dau unsfat intoarcete acasa sigur el are nevoie de tine, fara sa-ti dai seama, fii alaturi de mama ta. Pupici si ai grija ce faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa fii tare, sa nu ii dai atentie si atunci cand are chef de cearta sa il ignori.este greu, dar daca esti puternica vei rezista. mult mult succes :*:*:*