| xcristYx a întrebat:

ziceti-mi si mie niste tehnici bune pentru skandenberg si cum se practica si cum sa imi mai intaresc cat de cat inchieietura FundA!

4 răspunsuri:
| Amilik a răspuns:

Http://skandenberg.weebly.com/sfaturi.html
http://www.yoyoboy.ro/skandenberg_hook.html
Intre armwrestleri sunt cam doua mari categorii: unii care prefera antrenamentul la masa si altii cu greutati. Ambele sunt la fel de bune (probabil ca difera de la om la om sa afle ce i se potriveste mai bine).
In linii mari cel mai bine indiferent de ceea ce preferi este sa gasesti o modalitate sa le imbini (fiare si ska)

Un model de antrenament ar fi ska la masa 2Xsaptamana, in functie de timp sau chef si nivel de pregatire de la 30min la 2-4 ore, si 2Xfiare unde sa se puna accent pe antebrat, biceps, triceps, umeri si eventual spate si piept.

"Fiarele" se pot grupa piept/deltoizi/triceps/antebrat o data si spate/biceps/antebrat al doilea antrenament.

Pentru un incepator personal recomand sa nu combine antrenamentele, si sa faca doar 2 antrenamente pe saptama de ska cel putin 3-4 luni, dupa care sa introduca si "fiare".

In ceea ce priveste antrenamentul cu greutati si aici sunt impartite parerile, unii fac cu greutati moderate si mici multe repetari altii fac cu greutati mari si maximale doar cateva, iar spun ca e bine sa alegi ce simti ca iti merge mai bine si eventual cea mai buna alegere ar fi sa le combini.
Iata cateva sfaturi:
-la antrenament cei care in mod normal sunt mai puternici trebuie sa-i protejeze pe incepatori, pot lasa special bratul in pozitii dezavantajoase, sau sa piarda controlat si progresiv.
-cel mai indicat este acolo unde este posibil si sunt mai multi parteneri de antrenament sa te grupezi cu cineva apropiat de valoarea ta, unde nu sunt diferente mari de forta si se lucreaza "CU TEMA": unul incearca top, celalalt hook si invers. Sau high hand contra low hand si celelate tehnici alternate.
-meciul nu trebuie obligatoriu terminat, se poate face sub control pana la o anumita pozitie intermediara, de exemplu se face low hand contra hook si meciul se opreste atunci cand ori cel care face top reuseste sa "ia incheietura" adversarului, ori atunci cand cel ce face hook reuseste sa infasoare incheietura celuilalt, fata sa puna pana la capat.
-cu asta trebuia sa incep: o incalzire temeinica facuta la masa (trage fiecare de cate 10-20 ori si celalalt lasa mana cu o tensiune controlata si invers, mai multe serii si gimnastica bratului)
-LA ANTRENAMENT trebuie sa urmaresti sa menti totdeauna tehnica curata, iar daca simti ca pierzi si ai putea rezista intr-o pozitie indoielnica lasa orgoliul si pierde.e doar un antrenament.
-Deasemenea startul atunci cand este exersat poate fi facut "pana la jumate", adica pana atunci cand unul din cei doi preia initiativa meciului. (este bine sa fie facute si meciuri ca la concurs dar astea se fac ca pregatire speciala pe fond de odihna, cu incalzire foarte buna si rar)

Pe de alta parte daca ai forta cladita exclusiv pe fiare si vi la masa iti poti insusi o tehnica gresita (am vazut ca in special cei puternici fac press din pozitii total gresite) si risti sa te accidentezi, asta si datorita dezechilibrului "de forta specifica ska" si fortei brute facuta pe miscari de antrenament cu greutati care nu-ti protejeaza zonele unde se pune tensiune pe ligamente/tendoane intr-un meci de ska. Daca ai forta mare pe biceps si triceps, grupe care se dezvolta destul de bine cu antrenamentul cu fiare, va fi diferenta mare fata de zona incheietura/palma/degete, pe care nu le poti dezvolta specific pentru. ska doar cu gantere si flexori, si atunci esti indreptat inspre o cu totul alta tehnica decat cea care poate ai fi vrut sa o faci.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Amilik):

Ai dat copy/paste dupa comentariul lui Alex Cucli... mai bine puneai link.

Iar gruparea de fiare propusa de el e aiurea, era si el la inceput

| Cosmin86 a răspuns:

Din ce oras esti?

tehnicile le inveti cel mai bine la masa speciala de skandenberg cu profesionisti. In toate orasele mari gasesti asa ceva

| deyadeyutza95 a răspuns:

Cauta pe youtube.winkingacolo sigur vei gasi