| asdfgasd a întrebat:

Salut tuturor, as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta cu urmatoarea nelamurire;

Deci, e cam lung, intai de toate vreau sa spun ca fac sala de aproximativ 5 luni, ma rog, fac acasa, pentru ca sunt in timpul scolii si nu pot merge la sala.
Dar ceea ce ma nelamureste este faptul ca nu mai am acea forta in mine ca inainte, eu obisnuiam sa fiu un tip mai "puternic" sa zic asa, pentru varsta mea, aveam mereu energie si, chiar si daca nu sunt un tip masiv, aveam forta foarte mare si energie, dar acum imi lipseste acea energie, parca sunt epuizat mereu, am fost de exemplu ieri la scoala, si am dat mana cu un prieten, iar el asa din joaca m-a pus pe masa la un skanderbeg si chiar am incercat sa-l duc, insa nu puteam, mi-a spus "hai nu te mai juca, fa serios" dar nu aveam deloc energie, iar inainte, acum 3-4 luni, cand inca faceam sala, il duceam fara probleme, si avand in vedere ca el nu face sala si eu tot continuam, nu mi se pare normal, stiu ca nu prea dorm, pentru ca nu prea am timp, ziua lucrez, il ajut pe tata etc, iar de sculat, ma scol devreme sa merg la scoala, iar in weekend-uri nu dorm prea mult pentru ca nu pot, chiar daca sunt obosit, efectiv nu pot eu sa dorm nici dupa-pranz sau asa, doar seara...
Inainte beam si foarte mult coca-cola intr-adevar, si ma cam agita, credeti ca asta era cauza pentru ca aveam asa multa energie? mai imi spuneau si colegii ca sunt cam agitat, dar de cand m-am apucat de sala am mai redus, chiar si sa nu mai beau mai deloc, ca sa tin un regim sanatos, insa nu mai am energie acum, si nu stiu de la ce ar putea fi, si nici nu mai am increderea aia in mine ca inainte, daca domnul diriginte zicea sa vina un baiat sa ridice ceva greu, mereu ma duceam si eram sigur ca pot sa duc, iar eu chiar puteam, acum nici nu stiu daca pot...
MI-ati face o mare bucurie daca m-ati putea ajuta sa-mi dau seama de ce nu mai sunt asa energic, puteti sa-mi puneti intrebari, de exemplu; cat dorm pe zi, sau altele ca sa va puteti da seama, sau daca vi s-a intamplat si voua asta, dar ma cam indoiesc, stiu ca e ceva banal, poate fi chiar de la faptul ca nu dorm, dar eu nu pot dormi nici daca vreau ziua...
dau funda, multumesc anticipat!

4 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Asa e iarna, nu suntem vitaminizati cum trebuie. Sa incerci cu multivitamine, nu strica. Si trebuie somn.

| VreauSaAjut2000 a răspuns (pentru christall):

Multumesc de raspuns, ( sunt tot eu, pe alt cont ) o sa incerc sa dorm mai mult ca de obiceiwinking

| Georgian22 a răspuns:

Salut.In primul rând sala nu se compara cu lucratul acasa. Efortul depus la sala iti da mai multa energie. Uite daca te simti slăbit încearcă timp de o săptămână sa mananci mai multe fructe si legume de cat obisnuiai. Important e sa mananci dupa orice activitate fizica.(si acum poate o sa-mi spui : Da când mănânci ai putere.) Daca mănânci apoi muncesti sau orice alt efort fizic corpul tau nu stie ce sa facă : Sa-ti digere mâncarea sau sau iti de putere la munca..Mananca si fulgi de ovaz pentru proteina si energie.(dimineata cu niste lapte/iaurt/ +o banana ). Succes.

| VreauSaAjut2000 a răspuns (pentru Georgian22):

Multumesc, deci sa fac antrenamentul si dupa sa mananc, eu oricum mancam fructe, dar nu in fiecare zi, o sa incerc sa mananc cat mai mult, o sa incerc si restul de alimente pe care mi le-ai sugerat, mai astept si alte raspunsuri, mersi inca odata